Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Готови са резултатите от екомониторинг
  Категория: Новини     11:42 - 11/March/2009

Екологичния център на ПМГ “Проф. Емануил Иванов” с партньор гражданско сдружение Клуб Авангард, сформиран по проект финансиран от Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, продължава своята дейност по извършване на екологичен мониторинг на параметрите на околната среда в град Кюстендил и региона, съобщи за “Кубер прес” Антон Сотиров еколог и ръководител на еко-центъра.
Измервания за екологичната обстановка еколозите обявяват пред обществото чрез медиите и участия в научни конференции. Научните трудове се рецензират от хабилитирани лица и биват одобрявани като научен принос. През месец февруари бяха измерени параметрите на падналите снегове и дъждове. Всички валежи през месеца имаха повишена киселинност, като най-висока беше киселинността на падналия сняг на 19 февруари със стойност 4,9. Киселинността на дъждовете варираше между 5 и 6 през месеца. Отново бяха измерени параметрите на водата на река Банщица, като бяха потвърдени измерванията от предишните месеци, че в началото на града речната вода е с повишена алкалност, а в края на града е с повишена киселинност. Радиоактивността на водата е по-висока от естествения радиоактивен фон за града (който е 0,16 микросиверта на час), но е в рамките на допустимите стойности 0,24 микросиверта на час. Изсипалия се на 11 февруари дъжд е с по-висока радиоактивност от естествения радиоактивен фон - също 0,24 микросиверта на час. Падналия сняг на 19 февруари е с ниска радиация, но след престой от една седмица на повърхността на земята, вече замърсения сняг бе с радиоактивност над алармения праг 0,36 микросиверта на час. На 1-ви, 25-ти и 27-ми февруари бяха отчетени завишени стойности на радиационната обстановка в града 0,32 микросиверта на час, т.е. на границата на алармения праг. Като цяло през март се наблюдава завишени показатели на естествения радиационен фон като са измерени стойности от 0,32 микросиверта на час на 2-ри, 6-ти, 8-ми и 10-ти март, а падналия дъжд на 6-ти март е над алармения праг със стойност 0,36 микросиверта на час.
През месеца бяха измервани и радиоактивните лъчения в сградата на ПМГ “Проф. Емануил Иванов”. Направените измервания показаха, че лъченията са точно колкото е естествения радиационен фон на града 0,16 микросиверта на час, т.е. няма завишени количества на вредния газ радон в сградата на математическата гимназия и въздуха в училището е здравословен за децата. Радонът се отделя от строителните материали във всяка сграда, затова е необходимо да се провеждат измервания още при добива на строителните материали. Когато няма проветряване на помещенията радонът се натрупва в големи количества. Малките количества радон са полезни за дихателната система, но натрупванията от радон водят до респираторни заболявания и дори рак на белия дроб. Като изводи от направените измервания еколози съветват: Да не се използват твърди горива за отопление през месеците март и април, тъй като това може да доведе до образуване на киселинни дъждове, снегове, мъгли и роси, които да увредят разсадите, присажданията, цветовете и пчелните семейства, които опрашват цветовете.
Киселинните дъждове също водят до бърза амортизация на сгради, пътища, включително асфалта и цялата инфраструктура, автомобили, обувки, а също и водят до обедняване на почвата, след което е необходимо силно наторяване за да може да бъде произведена земеделска продукция. Особено вреден за сградите е киселинния сняг, който веднъж паднал може да се задържи със седмици и тъй като киселините са едни от най-подвижните съедниения, те бързо мигрират под влияние на земната гравитация отиват в почвата като я правят по-бедна, а когато подложката е асфалтово покритие на път или битумно покритие на покрив на сграда, киселината се концентрира в основата и въздейства дълго време на материала, като го разваря. Това може да доведе до икономически загуби.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама