Община Кюстендил изправена пред нов заем заради отчисления по Закона за управление на отпадъците.
На пресконференция общински съветник от Кюстендил, дни след приет общински бюджет на община Кюстендил с 21 гласа „за“, пред медии коментира дължимите пари от срана на общината във връзка с осемгодишни не плащани отчисления по линия на битовите отпадъци респективно сметището в Радловци, предаде репортер на „Кубер прес“.
Община Кюстендил е изправен пред нов заем заради суми, натрупани като отчисления по Закона за управление на отпадъците за период от седем години, а натрупаната наказателна лихва е в размер на 10 %. Предстои и обществено обсъждане на 14-и април, когато ще бъде представено искането за 8, 5 млн лева, да се изтеглят като облигационен заем, информира още общинският съветник от БСП и председател на комисията по бюджет и финанси Атанас Гергинов.
„Периодът за връщане е 10 години. „През 2019 година има решение на Административен съд Перник, с което е осъдена община Кюстендил да заплати около 733 445 лева задължения по член 60 по Закона за отпадъците като това е едната сума. А по член 64, сумата е 6 680 585 лева . Тези две задължения са за период от 1-и януари 2011година до 31 ви декември 2017. С това решение ние е трябвало да правим отчисления от такса смет от всеки наш съгражданин към РИОСВ за депониране на отпадъци и за тяхното обезопасяване. Аз като финансист не мога да разбера защо община Кюстендил не го е правила повече от 7 години ”, заяви Атанас Гергинов.
Общинският съветник съобщи и за проверка от 2018 година на депото в кюстендилското село Радловци.Установени са наличностите, установен е какъв е капацитетът и е съставен акт от РИОСВ , който по- късно през годината е връчен на общинска администрация.
„И от там нещата потъват, пълна мъгла по отношение на тези задължения. През 2020 година на сесия в театъра аз попитах г-н кмета какво ще правим с тези задължения, отговорът беше че тези задължения не се дължат и кюстендилци няма да ги плащат. Да де, ама година по-късно се разбра, че тези задължения трябва да бъдат платени”, добави Атанас Гергинов.
Съветникът припомни, че с последна инстанция на Върховния Административен съд общината е осъдена да заплати малко над 6 млн. лева, тъй като за малка част от средствата е минал 5 -годишния давностен период.
„Плащанията по отчисленията по Закона за отпадъците вече са изискуеми и има образувано изпълнително дело от НАП през 2021 година . Поискахме да получим такава информация, но тя не ни беше предоставена от общинската администрация", каза още Гергинов.
Той посочи още, че в проекта за бюджет на Община Кюстендил за 2022 година, тази информация за задълженията отново не е присъствала.
"Поради тази причина аз не присъствах на общественото обсъждане на проектобюджета. Взели сме принципна позиция, че докато се крият факти и данни от нас, като членове на бюджетната комисия, аз няма да присъствам и да помагам на общинската администрация", каза Атанас Гергинов.
Той допълни, че на заседание на комисията по бюджет, местни данъци и такси при Общинския съвет в Кюстендил, преди сесията на съвета, от кметската администрация са обяснили, че поради невъзможността да измислят от къде да се заплатят тези задължения към бюджета, те не присъстват в него.
Предложихме редакция на бюджета, за да бъдат включени плащанията, които вече са изискуеми. НАП няма да ни чака - може да опише част от имотите, да възбрани сметките на Общината и да стане по-лошо за съгражданите ни", коментира още председателят на бюджетната комисия при ОбС.
„Общината се управлява непрозрачно. Не мога да подмина с лека ръка това, че общинската администрация или ни подценява като специалисти, или се опитва да скрие част от информацията. Още на 31 януари към Министерството на финансите (МФ) е изпратена справка за просрочени задължения, в размер на 8 345 255 лева. Защо общинската администрация спазва дисциплината и културата към МФ, а спрямо общинските съветници и жителите на общината има затъмнение", коментира Гергинов.
Според него е било уместно задълженията по съдебното решение да бъдат погасени с постъпленията от продажба на общински имот – продажбата на градския плаж, или с кредит, сключен при добри условия, който е бил погасен предсрочно.
"Това е грешно разходване на общински средства. Ако имахме тази информация, щяхме да натискаме това да се случи, вместо да вървим към нов кредит, който ще е два пъти по-скъп от този, който погасихме предсрочно", каза още Гергинов.
Той допълни, че плащането на задълженията по решението на съда по закон се правят към РИОСВ. "Те са в специална сметка, която общината може да изисква - за закупуване на сметопочистващи автомобили, нови контейнери.
„Грешни управленски решения са причината и за състоянието на чистотата в града в момента. Обяснението е, че може би на тъмно да се правят някакви неща", коментира Атанас Гергинов.
Той даде пример и с Бобошево, където го правят по този начин от години.
Според думите му до момента няма яснота и за това къде, при какви цени и условия отива боклука на Кюстендил.
Той очаква отговора на този въпрос от общинска администрация .
„Такива договори до нас не стигат, знам че в Перник депото е изпълнено”, каза още Гергинов
Kuber press
|