Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
На Братска могила отбелязаха 81 години от бомбардировките над град Кюстендил
  Категория: Общество     16:39 - 6/April/2022

Историкът Ангел Джонев:След демократичните промени се възстановява почитта към загиналите кюстендилци жертви на най-страшната в историята на човечеството световна война.

На Братска могила в гробищния парк бяха отбелязани 81 години от Бомбардировките над град Кюстендил, за да почетат загиналите кюстендилци -жертви на бомбандировките от 6 април 1941 г. от югославските ВВС по време на Втората световна война, предаде репортер на „Кубер прес прес“.
За да отдадат почит към загиналите и да поднесат венци и цветя дойдоха представители на държавна и местна власт, общински съветници,политически партии и граждански организации, в т. ч и Председателят на Общински съвет-Кюстендил Иван Андонов, зам. кметовете Светослав Василев и Росица Плачкова, зам. Областният управител Любомир Терзийски, главният секретар на Областна администрация Гергана Михайлова ,началникът на Отдел "Култура и духовно развитие" към община Кюстендил Димитрина Укалска.
В изявление пред медии историкът от РИМ Кюстендил Ангел Джонев припомни събитието от далечната 1941 година. По думите му в Братска могила са погребани между 53 и 86 човека, това не означава-че тук са погребани хората от селата.
„ В момента тук са погребани 60 човека жертви на бомбандировките от 6 април 1941 година. В 5,20 часа германската армия пробива през Деве баир се установява на територията на Югославия, към 8 30 часа -Денят е Благовещение кюстендилското гражданство е излязло в неделя да проследява изтеглянето на бойните колони. Именно тогава е първия удар от четирите самолета Дорние на югославските военно въздушни сили, които се движат в небето над Кюстендил и хвърлят няколко бомби. Основната част от жертвите са по главната улица „Александровска“ днешната ДЗИ ,загиват няколко семейства. Най-много жертви четири дава семейство Гогови. Бомби са хвърлени в района на железопътната гара и във фабриката на Симоне. Атаката продължава Голяма част от хората умират от раните. Затова е спорен броят на жертвите. Освен Братската могила има и изградено германско, военно, гробище.“ Отбеляза Ангел Джонев.
По думите му веднага е била създадена организация ранените са били настанени в местната болница, БЧК е издействала специален санитарен флаг от София, за да може по тежко ранените да се лекуват в столични болници.
„На жертвите е оказана особена чест изградена е Братската могила. На 15 май 1941 година е първия обред за 40 дни от смъртта на жертвите. На 11 април 1943 година е осветена Братската могила чийто автор е архитект Първан Йорданов от община Кюстендил, общината отпуска тогава 33 000 лева, за да бъдат изписани емната на могилата на кюстендилци. Тогава панахидата е извършена от епископ Илароион със събирането на няколко хиляди души. По-късно събитията се прекъсват, след демократичните промени се възстановява почитта към загиналите кюстендилци жертви на най-страшната в историята на човечеството световна война.“ обобщи Ангел Джонев.














Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама