Според градоначалникът благодарение на увеличаване на трансферите основно в сферите на образование и социални дейности бюджета за 2022 г. е 66 млн.лв
На пресконференция кметът на община Кюстендил ацентрира основни моменти от проекто бюджет 2020 на община Кюстендил, като припомни че от общинска администрация всяка година си пожелават следващата да е по-добра във финансов аспект, предаде репортер на „Кубер прес“.
По думите му днес е общественото обсъждане на бюджета, заради среща с вицепремиера по регионално развитие Гроздан Караджов с УС на сдружението на общините и няма да присъства на публичното обсъждане.
„Изключително тежки условия, с войната , която започна на 24 февруари , след 2 години в Ковид пандемия. Въпреки всичко, благодарение на увеличаване на трансферите основно в сферите на образование и социални дейности бюджета за 2022 г. е 66 млн.лв”, заяви Петър Паунов.
„За съжаление толкова кризисен бюджет не ни е се е налагало да правим. Изключително тежки условия, с войната , която започна на 24 февруари , след 2 години в Ковид пандемия. Въпреки всичко, благодарение на увеличаване на трансферите основно в сферите на образование и социални дейности бюджета за 2022 г. е 66 млн.лв”, каза още кмета Паунов.
Предстои разширяване на мрежата в социалните услуги.29 ще са действащите, скоро започват работа две нови социални услуги, където ще бъдат назначени 30 души- висококвалифициран персонал.
В бюджет 2022 г. приоритет остават развитие на туризъм, балнеология, инвестиции в културна среда.
„Тази година ще се опитаме да направим първата крачка по отношение на заложения високотехнологичен център за иновативни решения. Предвидени са средства за построяването на това звено, което ще се намира на обновеното Колушко дере. Надявам се с приключване на проектирането да намерим подкрепа от държавата. Това е една от темите в момента- учредяване на фонд за подкрепа на общински инвестиции за 1 млрд. лв. и днес с вицепремиера по регионално развитие Гроздан Караджов ще се обсъдят условията , при които ще работи тази програма”, заяви още кметът.
Той посочи, че общините Кюстендил и Благоевград са онеправдани по Програма за развитие на селските райони.
„За част от общините финансирането е много голямо, но по част от проектите 50 % съфинансиране е много тежко, за да ги предвидим. По този фонд община Кюстендил е готова да предложи за кандидатстване проекта за обновения зоопарк в Кюстендил, има и готов проект за ХГ „Вл.Д.Майстора.Очакват се и условията за ВиК-а инфраструктурата. На Кюстендилска вода община Кюстендил е предала проект за 60 мн.лв, -община Кюстендил и три села, който включва подмяна на водопровод, изграждане на пречиствателни съоръжения и канализация”, поясни Петър Паунов.
Той изрази притесненията си ,че държавата залага инвестиции в населени места между 2 000 и 10 000 души, а повечето села в община Кюстендил са с население под 2 000 души.
„Готови сме да аргументираме еквивалент жители от примерно 4 населени места да се съберат и да се изграждат както пречиствателни съоръжения, така и да се обновява цялостната мрежа. Не мога да разбера през годините логиката на чиновниците да ощетяват региони като нашият-или сме извън програмата за развитие на селските райони, сега от 2 000 до 10 000 жители.Ту са приоритети големите общини, където се наливат милиарди, сега ще бъдат подпомагани със съфинансиране малките общини”, посочи още Паунов.
Югозападният район, предвид София е с най- високи показатели, освен това община Кюстендил е извън програмата за развитие на селските райони.Освен това община Кюстендил е високопланински и граничен район и затова кметът заяви ,че очаква да бъде компенсирана общината.
Кюстендил е част от фонда за справедлив преход , така наречената Зелена сделка и той очаква скоро да бъдат финализирани показателите по нея, за да може общината да залага и там програми.Той очаква да продължи и програмата за саниране, където има готови с проекти 70 сдружения в община Кюстендил.
|