„Честита пролет, кюстендилци. Пожелавам ви да бъдете много здраве, щастливи и обичани. Нека красотата на пролетта да ви донесе много радост и положителни емоции“, обяви тазгодишната девойка „Кюстендилска пролет“ Мадлен Манова.
С молебен пред галерията беше открит празникът Кюстендилска пролет -2022, молебенът за здравето на кюстендилци беше отслужен от архимандрит Исаак, предаде репортер на „Кубер прес“.
“От името на Негово светейшество българският патриарх Неофит и духовенството на кюстендилска духовна околия и лично от мое име поздравявам всички Вас с настъпването на пролетта. Нека Бог по молитвите на светите наши отци и отец Неофит ,игумена на Св-Рилска обител -където Св.Йоан се моли за всички нас нека бог дари здраве, мир и благоденствие на всички нас“, така се обърна архимандрит Исаак към събралото се множество.
Гости на празникът в Кюстендил бяха кметът на община Кюстендил Петър Паунов, председателя на ОБС Кюстендил Иван Андонов, общинското ръководство, областния управител Катя Димитрова, депутати от 10 МИР Кюстендил.
С много настроение и емоции Кюстендил посрещна пролетта Мадлен Манова: Нека красотата на пролетта да ви донесе много радост.
„Честита пролет, кюстендилци. Пожелавам ви да бъдете много здраве, щастливи и обичани. Нека красотата на пролетта да ви донесе много радост и положителни емоции“, обяви тазгодишната девойка „Кюстендилска пролет“ Мадлен Манова.
Тя заедно с нейните подгласнички Ралица Тодорова и Юлиана Манева получиха символите на града пред ХГ „Владимир Димитров – Майстора“, където беше отслужен молебен за здравето на кюстендилци.
Програмата продължи с празнично шествие от картинната галерия до пл. „Велбъжд“, където „Девойка Кюстендилска пролет“ отправи поздрав до всички кюстендилци. Празненствата продължават на сцена „Базиликата“ в лесопарк „Хисарлъка“, където Румяна Попова ще бъде специален гост. Празникът “Кюстендилска пролет” e знаков за града. Патентован в патентното ведомство на Р. България. Организира се от Община Кюстендил с богата художествена програма и участие на най-популярните състави и изпълнители. Това е първият конкурс в България за най-красиво момиче. Празникът “Кюстендилска пролет” е осъвременено културно наследство и пресъздаване на древната местна традиция, той е съчетание от култовите практики на траки и римляни и почитта им към соларните божества и лечители Асклепий, Хигия, Телесфор, Аполон и Дионис. Допълнен от християнската семантика на Средновековието, с интерпретации на легендата за Свети Четиридесет мъченици и посветеното им оброчище нa хълма над града –Хисарлъка.
От незапомнени времена, в деня на пролетното равноденствие - 21 март, което съвпада със старото честване на паметта на Св. Четиридесет мъченици, жените месели обредни пити, възнасяли ги на светото място в Хисарлъка и ги разчупвали за здраве и успех на дома.
С много настроение и емоции Кюстендил посрещна пролетта Мадлен Манова: Нека красотата на пролетта да ви донесе много радост „Честита пролет, кюстендилци. Пожелавам ви да бъдете много здраве, щастливи и обичани. Нека красотата на пролетта да ви донесе много радост и положителни емоции“, обяви тазгодишната девойка „Кюстендилска пролет“ Мадлен Манова. Тя заедно с нейните подгласнички Ралица Тодорова и Юлиана Манева получиха символите на града пред ХГ „Владимир Димитров – Майстора“, където беше отслужен молебен за здравето на кюстендилци. Програмата продължи с празнично шествие от картинната галерия до пл. „Велбъжд“, където „Девойка Кюстендилска пролет“ отправи поздрав до всички кюстендилци. Празненствата продължават на сцена „Базиликата“ в лесопарк „Хисарлъка“, където Румяна Попова ще бъде специален гост. Празникът “Кюстендилска пролет” e знаков за града. Патентован в патентното ведомство на Р. България. Организира се от Община Кюстендил с богата художествена програма и участие на най-популярните състави и изпълнители. Това е първият конкурс в България за най-красиво момиче. Празникът “Кюстендилска пролет” е осъвременено културно наследство и пресъздаване на древната местна традиция, той е съчетание от култовите практики на траки и римляни и почитта им към соларните божества и лечители Асклепий, Хигия, Телесфор, Аполон и Дионис. Допълнен от християнската семантика на Средновековието, с интерпретации на легендата за Свети Четиридесет мъченици и посветеното им оброчище нa хълма над града –Хисарлъка. От незапомнени времена, в деня на пролетното равноденствие - 21 март, което съвпада със старото честване на паметта на Св. Четиридесет мъченици, жените месели обредни пити, възнасяли ги на светото място в Хисарлъка и ги разчупвали за здраве и успех на дома. През 1966 г. се поставя началото на традицията за избор на девойка ”Кюстендилска пролет”, която се придружава от две подгласнички. Те символизират нежната стъпка, с която пролетта идва, младостта и новата надежда, подобно на трите нимфи – Харитите /богини на плодородието/ от древните оброчни плочки, намерени под Хисарлъка.
Kuber press
|