Кметът на община Кюстендил Петър Паунов и кметът на Соволяно Пламен Илиев откриха паметна плоча на Иван Момчилов.
В читалище „Братство 1869” Кюстендил бе открита фото-документална изложба, посветена на 10 март – Деня на спасяването на българските евреи.
Пред паметникът на Димитър Пешев в Кюстендил беше отбелязана 79-годишнината от спасяването на българските евреи, представители на държавната и местна власт, на политически партии и организации и граждани сведоха глава в минута мълчание за да почетат паметта на жертвите от Холокоста, предаде репортер на „Кубер прес“.
Бяха припомнени времената от дните на и около Холокоста,приносът на групата кюстендилци начело с Димитър Пешев застъпили се за спасяването но евреите у нас.
Венци и цветя на паметника на Димитър Пешев в центъра на града поднесоха зам.-областният управител Любомир Терзийски, кметът Петър Паунов, зам.-кметовете Радмила Рангелова, Надя Каратова и Светослав Василиев, председателят на Общински съвет Кюстендил Иван Андонов, общински съветници, представители на Кюстендилска Духовна околия, граждани, представители на политически партии и на Организация на евреите в България и нейното представителство "Шалом" в Кюстендил.
В изявление пред медии кметът на община Кюстендил каза:
„Трябва отново да се знае величието на Спасението. Да честитим днес и Св. Четиридесет мъченици. Празник, който кюстендилци почитат от десетилетия и това са закрилници на нашия регион. Величието на Спасението и особено в тези мрачни мигове на войната, когато отново целият свят е разтърсен. Всички се надяваме преклонили глава пред подвига на нашите предшественици, спасителите на десетки хиляди наши сънародници да следваме техния път. Повече не трябва да говорим за войни и изтребления, а за мир“.
Веднага след края на церемонията, беше тържествено открита паметна плоча от кметът на община Кюстендил Петър Паунов и кметът на село Соволяно Пламен Илиев на почетния гражданин на Кюстендил, родения в Соволяно Иван Момчилов.
Тя е изработена от кюстендилския склуптор Мите Чудомиров, като финансирането е подпомогнато от организацията на евреите в България "Шалом" - клон Кюстендил. Съорганизатор на събитието е Община Кюстендил, а поставянето на паметната плоча е по предложение на Инициативен комитет от село Соволяно – родното село на българския политически и обществен деец. През 2020 година местният парламент гласува предложение на комитета с председател Пламен Илиев - кмет на Соволяно, за поставянето на паметна плоча на видния кюстендилец, участник в акцията по спасяването на българските евреи през 1943 г. Плочата бе поставена преди броени дни на бул. „България“ 16, където се намира къщата, в която е живял Момчилов в Кюстендил. За заслугите и живота на нашия съгражданин разказа на събитието, историкът Ангел Джонев, който е част от инициативния комитет, чиято следваща стъпка е изграждането на бюст-паметник на Иван Момчилов в с. Соволяно.
На 9 март 2022 г. от 10:00 ч. в читалище „Братство 1869” Кюстендил бе открита фото-документална изложба, посветена на 10 март – Деня на спасяването на българските евреи и почитане паметта на жертвите на Холокоста. Гости на събитието бяха представители на инициативния комитет за изграждането на паметник на Иван Момчилов - политически и обществен деец, участник в акцията по спасяването на българските евреи през 1943 г., роден в Кюстендилското село Соволяно.
С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената „Кюстендилска акция“ от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концентрационни лагери. След 1943 г. всичките близо 50 000 български евреи са спасени, което е уникален случай във Втората световна война.
Целта на днешната инициатива е да се информира обществеността на област Кюстендил за 79-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война, да се съхрани паметта за важното историческо събитие, а също и младите хора да се възпитават в дух на толерантност и приемане на културното многообразие.
Kuber press
|