С водосвет извършен от архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия архимандрит Исаак и архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия ставрофорен иконом Генади Генадиев в двора на Църква "Свети Мина“, беше открит празникът предшестващ Успение Богородично - традиционното замесване на Богородичен хляб, предаде репортер на „Кубер прес“.
„Слагаме начало на празникът “Панагия” - Въздигане на хляба, за 14 та година омесените днес обредни хлебове ,ще бъдат осветени утре на църковния празник Успение Богородично. Това е празник на целия български народ, дано стане по известен за да идват хора от други страни. Този празник преди всичко е духовен, молитвен празник на града, в денят в който Богородица е претърпяла смъртта ,Богородица която покровителства всички в този град. Празникът е от Апостолско време, той е традиционен за местното население -то помни и трябва да помни,че хлябът е тялото Христово.“,каза архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия архимандрит Исаак.
Теологът и водещ на празникът Любляна Начева каза, че отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба е изконна, българска ,традиция.
„Празникът е много тачен и обичан в кюстендилския край и Кюстендил-заради катедралния храм Успение Богородично. Особено почитаме паметта на Божията майка. По традиция на 14 август се прави историческа възстановка -как се създава и прави хляб. Ритуалът се прави около храмове заради християнската семантика.За 14 година отново се събираме за да проведем културния форум -за Богородица и хляба. Въздигане на хляба. “Панагия” е името, с което се нарича Богородица, въздигането и обредното разчупване на хляба, неговото преломяване и изяждане заедно. “Панагия” е практиката на Христос и апостолите, на древната църковна община, преминала през времена и различните култури - съхранена от дедите ни и донесена до наше време, чрез празниците на Църквата“ отбеляза още Любляна Начева.
Възстановката включваше омесването на богородчините пити. Момичетата бяха сплетени на плитки, отидоха да напълнят смълчана вода с която замесиха тестото и опекоха питите в пещ.
Подробности за традицията “Панагия” - Въздигане на хляба разказа доц.д-р Екатерина Керемидарска етнолог. По думите й самото действие около хляба наподобява черковното тайнство,освещава се житото, предметите свързани със замесването са изпълнени със сакралност. „Жената-майка” учи и предава тайнството на най-личните момичета.
Гости на празникът в Кюстендил беше зам. министърът на Туризма Мария Белколева и зам .кметът на община Кюстендил Светослав Василев.
Мария Белколева поздрави участниците в пресъздаването на традицията и гостите на празникът с пожелание за здраве и успех.
Утре на Градинката пред Обреден дом – Кюстендил от 10:00 до 14:00 часа ще бъде представено изложение на обредни хлябове, в 12:00 ч- Водосвет за здраве и благоденствие. Организатори са общински отдел „Култура и духовно развитие”- Община Кюстендил “ със съдействието на Сдружение „Партньори - Кюстендил“.
Kuber press
|