При проверка в ТЕЦ „Бобов дол“ е констатирана употреба на неразрешен вид гориво – неопасни отпадъци, които се оползотворяват чрез изгарянето им в ЕК 3 цел производство на електрическа енергия.
В Административен съд Кюстендил беше разгледан одело образувано по касационна жалба от „ТЕЦ Бобов дол” ЕАД, срещу решение постановено по административноназателно дело на Районен съд – Дупница, с което е потвърдено Наказателно постановление издадено от директора на Регионална инспекция по околната среда и водите,според публикуваното решение на сайта на Административен съд Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
На дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 100 000,00 лева за нарушение по чл. 123в, т. 2 от ЗООС.
Предмет на въззивно обжалване е НП, дадено е предписание на дружеството да представи подробна ежедневна справка за вида и количеството на изгаряното гориво за всеки енергиен котел поотделно за месец януари 2020 г. Предписанието е дадено след извършена от служители на РИОСВ – Перник планова проверка на горивната инсталация за производство на електрическа енергия, находяща се в с. Големо село.
При проверка в ТЕЦ „Бобов дол“ е констатирана употреба на неразрешен вид гориво – неопасни отпадъци, които се оползотворяват чрез изгарянето им в ЕК 3 цел производство на електрическа енергия. Същите са налични по лентите, чрез които се доставят горива от ЕК3. От проверката се установява, че за целия месец януари 2020 г. в горивната инсталация са изгорени 900 тона горивни отпадъци. Дружеството е представило и справката, от която се установява, че на 16.01.2020 г. в централата за работата на ЕК 3 е използвано и изгорено неразрешен вид гориво – отпадъци, в количество 28.96 тона. Така от „ТЕЦ Бобв дол” ЕАД не е изпълнено условието-да не се използват неопасни отпадъци като гориво при работа на инсталацията.
Затова е съставен Акт за установяване на административно нарушение,въз основа на акта е издадено процесното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по същия. Районният съд е потвърдил наказателното постановление по съображения за законосъобразност..
От събраните по делото доказателства се установяват по безспорен начин всички елементи от обективната страна на процесното деяние. Отговорността на дружеството е обективна, поради което не следва да се обсъжда субективната съставомерност на деянието.
При определяне размера на имуществената санкция административнонаказващият орган и районният съд не са съобразили критериите по чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. Надлежното приложение на същите обоснова извод за налагане на имуществена санкция в минималния размер, определен от законодателя – 10 000,00 лева. От доказателствата по делото не се установява дружеството да е санкционирано в друго административнонаказателно производство, приключило с влязло в сила наказателно постановление.
Със свое решение Административен съд Кюстендил изменя Наказателно постановление с наложена имуществена санкция в размер на 100 000,00 лева като намалява размера на имуществената санкция на 10 000,00 лева.
Kuber press
|