Заседанието на Общински съвет Кюстендил започна с връчване на Плакет на община Кюстендил на управителя на болницата в Кюстендил Д-р Александър Величков и персоналът на лечебното заведение от председателя на ОБС Михаела Крумова, предаде репортер на „Кубер прес“.
Почетният плакет беше присъден за проявен висок професионализъм, хуманност и всеотдайност при лечението и грижата към хората, нуждаещи се от медицинска помощ и подкрепа. „Искам да благодаря на д-р Величков за всичко, което прави той и екипът му за лечението на всички граждани, както и на екипа, който се занимава в ковид отделението. Поклон и почитания пред вашите усилия“, каза Михаела Крумова.
„От името на целия колектив на болницата в Кюстендил, изказвам нашата благодарност за признанието, което получаваме. От пролетта на миналата година ни връхлетя тежко бедствие, невиждано през последните 100 години. Това ни изправи в една изключително трудна ситуация. Трябваше да се преодолее страхът, да се преструктурира болницата да се обособят екипи. Оказа се, че тази вирусна инфекция протича в една част от случаите доста тежко, една част от хората губят животите си“, каза д-р Величков.
По думите му точно в този момент е усетена една съпричастност от хората. Към болницата са насочени дарения от физически лица, от фирми от Кюстендил и от извън града, от представители на местната и държавната власт, от Министерство на здравеопазването. Организирани са кампании за закупуване на необходимите средства за лечение. Д-р Величков посочи, че месеците ноември и декември 2020 година е бил най-тежкият момент. През месец ноември в лечебното заведение са лежали 245 души в тежко състояние от ковид инфекция. От началото на месец януари има около 150 души, които се лекуват.
„В този толкова тежък момент, от един месец проблясва един лъч на надежда – появата на ваксините. Това е единственото спасение, което в момента ще изиграе огромна роля за това да се заразят повече хора и да се загуби една част от тях“, каза д-р Величков.
Към момента 250 души са преминали първата фаза на ваксинацията, 65 души са завършили и втората фаза, а до няколко месеца ще започне и масовата ваксинация.
„В процеса на ваксинация са необходими две неща. Едното е да мотивираме хората да се ваксинират, а второто нещо е създаване на добра организация за своевременно ваксиниране. Око успеем до края на тази година да предизвикаме ваксиниране на около 20 – 25 хиляди души в град Кюстендил, то ние ще постигнем масов имунитет и ще спрем заразата“, каза д-р Величков.
Kuber press
|