На 17 януари църквата почита паметта на преподобний Антоний Велики, първият всепризнат основоположник на монашеския аскетизъм, на този ден имен ден в Община Кюстендил ще отбележат над 1300 човека, според данни от справка на община Кюстендил,предаде репортер на „Кубер прес“.
Животът му минава в пост и молитва. В 20-годишното му усамотение в пустинята при него идвали страдащи и болни хора, с които светецът беседвал с часове. Днес мощите му се намират във Виена. Името Антон носят 330 човека на територията на община Кюстендил, в града са 243,276 души са кръстени с името Тони в общината от които 219 в града, ,273 са общо именниците с името Антоанета,157 човека са казват Антония на територията на общината в града са 122.Антония носят името 76 общо и 64 в Кюстендил,Донка се казват 64 души в Кюстендил са 52.Имен ден имат и имената:Антоана, Антоан, Антонина, Доника, Дончо, Донна, Доника, Тонка, Тони и Тоня.
В народния календар на българите Антоновден влиза в състава на тридневен празничен комплекс. Празнува се за здравето на домашните животни. Отбелязва се първото пролетно затопляне и затова се изкарват животните на улицата. Жените не работят, а мъжете не впрягат добитъка. Антоновден е наричан още и Лелинден, Чумин ден - празникът е свързан с предпазване от болести и най-вече "лелята" - чумата. Често наричат светците "бащи на чумата", тъй като се смята, че тя се е родила на техния празник. В тази връзка има редица забрани за жените: не се докосва вълна - защото се смята, че във вълната спи чумата; не се вари боб, леща, царевица, варива - да не се разболяват децата; не се плете и шие.
Kuber press
|