Днес Прваославан църква отбелязва Преп. Наум Охридски. Св. 10 мчци в Крит. Св. мчк Геласий,на териотирята на община Кюстендил имен ден имат от които в град Кюстендил -292-ма,според справка на община Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
323 ма носят името Бисер на територията на общината в града те са 256,на името Бистра са кръстени 31 лица в общината и 15 в града, Наум носят името 14 човека в общината в Кюстендил са 10 ,носещите името Бисера в общината са 12,в града 11.
Успение на св. Наум ОхридскиСв. преподобни Наум Охридски б270 човека бил българин от благороден произход. Като оставил всичко, последвал славянските равноапостоли св. Кирил и Методий в Моравия и Рим, където папа Адриан ІІ го ръкоположил за свещеник.
Подир смъртта на св. Методий той заедно със св. Климент се отправил за България, където българският цар Борис-Михаил го приел с радост. Св. Климент като учител на славянска писменост изпратил в югозападната част на държавата, а св. Наум останал в тогавашната столица Плиска.
В 893 г. на историческия църковнонароден събор било решено българската столица да бъде пренесена в Преслав. На същия събор Симеон Велики бил провъзгласен за цар вместо приелия монашество св. Борис-Михаил, а св. Климент бил ръкоположен за епископ. Тогава на негово място за учител бил назначен св. Наум, който работил там седем години. После той построил манастир на брега на Охридското езеро на името на св. Архангели и живял в него десет години.
Преставил се в Господа в 910 г., след като приел монашеско пострижение непосредствено преди смъртта си. Погребали го на северната стена на храма, където мощите му и досега почиват неоткрити, защото, колкото пъти се опитвали да отворят гроба му, преподобният не позволявал това. От външната страна на храма е пристроена стаичка, в която нощуват болни и получават изцерение.
Kuber press
|