Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Веска Спасова от музея в Кюстендил с докторска степен по програма за съвременна информационна среда
  Категория: Общество     9:47 - 17/November/2020

Излезе от печат образователно помагало за детска публика, съставено от 6 самостоятелни книжни тела, свързано със Средновековният Кюстендил, Освобождението на Кюстендил, Традиционни занаяти.

Етнологът Веска Спасова от музея в Кюстендил успешно защити дисертация за присъждане на образователна и научна степен „доктор“ по докторската програма „Културно-историческо наследство в съвременна информационна среда” на Университета по библиотекознание и информационни технологии,съобщава сайта на общински отдел „Култура и духовно развитие“, предаде репортер на „Кубер прес“.
Темата на изследването й е „Оброци и свети води в Кюстендилски регион-Теренни проучвания, интерпретации, проблеми на социализацията” и съсредоточава вниманието главно върху сакралната проекция и жизненост на свети места в региона.
В дисертационния труд за първи път е направено цялостно и задълбочено изследване на свети места като значим дял от съвременната културна среда на Кюстендилски регион. Открити и въведени в научен оборот са значителен брой оброци и свети води – повече или по-малко известни. Теренните проучвания обхващат 114 селища от Кюстендилско. Към тях са включени с. Мърводол /Разметаница/; с. Пастух и Долна Козница / Невестинска община/; гр. Бобошево и някои села от Бобошевска община – Вуково, Доброво и Скрино. Фролош и Цървище /Кочериновска община/; гр. Рила и Рилският манастир.
Като дългогодишен специалист в музея, д-р Веска Спасова е автор на много тематични етнографски изложби, научни публикации, статии и съобщения.

Излезе от печат образователно помагало за детска публика, съставено от 6 самостоятелни книжни тела, свързано със Средновековният Кюстендил, Освобождението на Кюстендил, Традиционни занаяти.
То е един от основните продукти от изпълнението на проект „Децата и музея II. История и традиции от детските ръце“, финансиран от Министерство на културата чрез сесия за финансиране на проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, тема „Музеят като образователна среда“. Темите, засегнати в помагалото, са:
Традиционни занаяти – Кошничарство: представяне на занаята и технологията на плетене на кошници.
Средновековният Кюстендил: Битката при Велбъжд от 28 юли 1330 г. и последният християнски владетел на средновековния град Константин Драгаш.
Освобождението на Кюстендил: Априлски въстанически знамена като символ на борбата за национално освобождение и Руско-турската война от 1877-1878 г.
Съединението на България и неговата защита: събитията от 6 септември 1885 г. и последвалата Сръбско-българска война от ноември-декември 1885 г., обявяване на Независимостта на България – 22 септември 1908 г.
Традиционни занаяти – Тъкачество: начало на тъкачния процес и свързаните с него артефакти от новокаменната епоха.
Традиционни занаяти – Опинчарство: представяне на занаята и технологията на изработване на цървули.
То се използва за целите на образователната програма „История и традиции“, която е част от инициативата Музейна работилница за деца на Регионален исторически музей – Кюстендил, стартирала през февруари 2015 г. Всяко от книжните тела на помагалото е с обем 4 страници във формат А4 и включва любопитни факти, илюстративен материал и игрови задачи, които развиват мисленето на децата и допълват съответните тематични занимания с ръце.
Дизайнът и оформлението на помагалото, както и ревизията на информацията, включена в тях, са дело на Регионален исторически музей – Кюстендил през 2019 г. изработи други шест тематични книжни тела за целите на образователната програма „Култура и изкуство в древността”.






Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама