Литургия и освещаване на обреден хляб ще бъде отбелязан празникът на черквата „Света Петка” в село Таваличево.
Днес Българската православна църква почита църковния празник на преподобната Петка - Параскева Търновска, наричан от народа Петковден, на територията на община по справка на община Кюстендил повече от 700 човека имат имен ден, съобщи за „Куер прес“, -Ивона Велинова-Главен специалист "Връзки с обществеността"-Отдел "Протокол и връзки с обществеността".Най -много са кръстени с името Петър 442 в общината и 349 в Кюстендил.
111 носят името Петя в общината ,93 в града, Пенка носят името 61 човека на територията на общината в града те са 44,27 са с името Петра на територията на община Кюстендил,19 в град.Днес ще почерпят и тези които носят имената Параскев, Параскева, Пена, Петко, Пенчо, Петранка, Петра.
С литургия и освещаване на обреден хляб ще бъде отбелязан празникът на черквата „Света Петка” в село Таваличево-съобщи кметския наместник на село Таваличево Даниела Точева.
„Ние спазваме датата 14 октомври, когато е храмовият празник на черквата. Тази година няма да има курбан, но ще се състои литургия, ще бъдат осветени питки, обреден хляб за здраве“, каза Точева.
По думите й състоянието на православния храм е добро. През последните години са извършени много ремонтни и реставрационни дейности. Вече е направен външен дренаж около сградата, с което да се спре навлизането на влагата в храма. В момента дворът на православния храм се облагородява. Предстои и четвъртият етап от големия ремонт, който е свързан с реставрация на стенописите. Kъсносредновековната църква "Света Петка" се намира в близост до центъра на китното кюстендилското селце Таваличево. Най-вероятно старинната черква "Св. Петка" е била изградена по време на османското робство в периода XVI-XVII в. Изпълнявала е функциите на селски храм на средновековното Таваличево, записано в турските документи като Тавалич. Относно датировката на храма има и други мнения. Според "Енциклопедия на Западна България" той е построен през XIVв, преди завладяването на България от османлиите.В архитектурно отношение старинният храм "Св. Петка" представлява малка, едноапсидна църква.
Тя е архитектурно-строителен паметник на културата от местно значение и архитектурно-художествен паметник на културата от национално значение.
Kuber press
|