Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
ТД „Осогово" с участие изкачване на Черни връх, отбелязаха 125-години организиран туризъм в България
  Категория: Общество     13:53 - 31/August/2020

Празник на туризма в България

Представители на ТД „Осогово" гр. Кюстендил и тази година участваха в традиционното изкачване на Черни връх-2290 м. (Витоша) за да отбележат 125-години организиран туризъм в България,съобщи за „Кубер прес“, Силвия Михова секретар на ТД Осогово Кюстендил.
Нека се върнем назад във времето за да си припомним. През един августовски ден на 1895 г. Алеко Константинов написа в няколко кратки реда необичайната покана във в. „Знаме”: „Умоляват се софийските любители на природата да заповядат в неделя, на 27 август на Черни връх на Витоша, гдето точно в 12 ч. ще се открие заседание за създаването на клуб на българските туристи. Поканата се отнася до всички любители, навършили 20 годишна възраст.”
Затова в уречения ден от тогавашна София към витошкия първенец запъплиха върволици от: аптекари просбописци, кундурджии и печатари, писатели и ученици, нахлупили калпаци и бомбета, с потури и фракове, с лачени обувки и цървули, жени с дълги рокли и широкополи шапки. Триста души с любов се бяха отзовали на Алековия зов. „Послушай ме: посвети един ден от летните си празнични дни на природата”. И осъмнаха на Черни връх. Там, над София, те поставиха началото на едно ново явление в българското общество-организирания туризъм. Ето защо после Алеко писа възторжено: „Никога не съм усещал по-радостни тръпки от онзи ден, в който накарах едно хилядно мнозинство да се покатери на Витоша”. Така София и Черни връх станаха люлка на българския туризъм. Там бе основан и първият клуб, като за председател бе избран Иван Вазов, а за секретар Алеко Константинов.
Стотици туристи и тази година верни на традицията изкачиха Черни връх. Една част от кюстендилската група избра живописният маршрут от хижа Селимица. С изкачването панорамата става все по-впечатляваща. Тя кара туриста да спре и да се възхити на пейзажа наоколо. На юг белеят върховете на Рила, малко по-вдясно са далечните очертания на Осогово, а напред е Конявската планина, на билото на която се виждат очертанията на телевизионната кула. Още по-надясно, на северозапад, при ясно време се виждат Руй планина и целият район на Краището. Долу, в подножието на Витоша, на запад, блести огледалната повърхност на яз. „Студена”, а малко по-нататък са очертанията на ниското Голо бърдо. Една част от кюстендилската група избра живописният маршрут от хижа Селимица. С изкачването панорамата става все по-впечатляваща. Тя кара туриста да спре и да се възхити на пейзажа наоколо. На юг белеят върховете на Рила, малко по-вдясно са далечните очертания на Осогово, а напред е Конявската планина, на билото на която се виждат очертанията на телевизионната кула. Още по-надясно, на северозапад, при ясно време се виждат Руй планина и целият район на Краището. Долу, в подножието на Витоша, на запад, блести огледалната повърхност на яз. „Студена”, а малко по-нататък са очертанията на ниското Голо бърдо. От тази височина добре се открояват трите рида, които се спускат от билото на Витоша към с. Кладница. Денивилацията, която се преодолява за 4 часа е 1000 м., на чудесните гледки си заслужават всички усилия.
Втората група тръгна от хижа Алеко, като преди това се наслади на ценните стенописи в Драгалевският манастир “Света Богородица Витошка”, основан през 1345 г.
След приветствията на върха празникът продължи с хора, песни, много снимки и нови запознанства.

Автор: Силвия Михова – секретар на ТД „Осогово“ гр. Кюстендил
















Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама