Йоаким Осоговски, наричан понякога и Яким Осоговски или Сарандапорски, e български светец и отшелник. Заедно с Гавриил Лесновски и Прохор Пчински, той е сред най-известните последователи на свети Иван Рилски.
Не е известно от къде е родом, от житието му се знае, че дошъл от запад, според Иван Снегаров може би от Зета, в Осоговската планина, където потърсил монашеско убежище. Неизвестен по име болярин от село Градец, недалеч от Крива паланка, днес в Северна Македония, му посочва търсеното от него място за монашеско уединение – една пещера край река Сарандапор, днешната Крива река.
Манастирът "Свети Йоаким Осоговски" е разположен на около 3 километра от град Крива паланка, в полите на Осоговската планина, в местността Бабин дол. В житието на Свети Йоаким Осоговски се посочва, че по времето на византийския император Мануил Комнин (1143-1180), свещеникът Теодор от Овче Поле, с монашеско име Теофан, е основал манастира и погребал в манастирската църква мощите на светеца Йоаким Осоговски. Манастирът се споменава за пръв път по времето на българския цар Калоян (1196-1207). Към средата на XVIII в. манастирът е изоставен по неизвестни причини, а мощите на свети Йоаким са изгубени. В средата на XIX век манастирът е възстановен и е построена главната църква. Днес в нея се съхраняват мощите на Св. Йоаким Осоговски.
Днешният манастирски комплекс се състои от голямата манастирска църква "Св. Йоаким Осоговски", от малката средновековна църква "Св. Богородица" и няколко жилищни сгради (конаци) наоколо.
Kuber press
|