Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Пандемията "спести" на музея в Кюстендил около 60 % от посетителите-ученически групи
  Категория: Общество     14:20 - 18/June/2020

Валентин Дебочички директор на РИМ Кюстендил: На 22 стартира археологически наблюдение по проект на община Кюстендил за преустройство на улица Цар Михаил в централна,градска,част на Кюстендил,дейностите са свързани с подмяна на асфалтова настилка и на тротоари.

Епидемичната обстановка в страната и въведените със заповед на министърът на здравеопазването съответни мерки за карантина и най-вече обявеното Извънредно положение повлия върху дейността и работата на РИМ в Кюстендил,като музейна, публична, институция, каза в изявление пред медии Валентин Дебочички директор на РИМ Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
„В продължение на два и повече месеца музейните експозиции бяха затворени и недостъпни за посещения, добави той. След 18 май и отпадането на епидемичните мерки и продължаване на препоръчителните мерки,като допускане на по-малък брой посетители дистанция и носене на маски даде отражение в броя на посетителите. Не бяха посрещнати най-масовите посетители -децата в организираните ученически групи,които по традиция идват през май или юни.От около 60 % от посетителите са тези ученически групи.Музея не беше посетен от традиционните 6000 души от началния курс на обучение от първи до четвърти клас, което води до намаляване на приходите в музея от сувенири и билети.В последните години без настоящата се наблюдава трайно,минимално, увеличение на посетители и приходи.“ обясни директорът на музея в Кюстендил, Валентин Дебочички.
По думите му през последните две седмици на база индивидуални посещения има посетители но не много,ежедневно в експозиция се отчитат от 10 до 15 човека.
Валентин Дебочички директор на РИМ Кюстендил изрази мнение,че хората имат нужда и потребност да посещават музейните експонати. Според него посетителите чужденци са малък брой посетители ,годишно са между 600 и 800 човека.
Валентин Дебочички директор на РИМ Кюстендил коментира е Археологическо лято -2020 ,уточнявайки че това наименование е добило популярност, дейността на археолозите започва през януари и февруари и завършва през декември. Плодотворното време е пролетта и лятото,сега археолозите са ангажирани като научни ръководители и участници в археологически екипи в мащабни инфраструктурни проекти в страната и в Северна България.
„ В Кюстендил са проведени и приети с комисия два обекта със археологическо спасително наблюдение, във връзка с инвестиционно наблюдение. На 22 стартира археологически наблюдение по проект на община Кюстендил за преустройство на улица Цар Михаил в централна,градска,част на Кюстендил,дейностите са свързани с подмяна на асфалтова настилка и на тротоари.Има разрешение за спасително, археологическо, наблюдение на обект в Сапарева баня ,дейностите ще започнат там след финала на работа в Кюстендил.Очакват се резултати по проект към МК за финансиране на редовни, археологически ,разкопки в Кюстендил на т.н. обект Парк галерия -2,където текат разкопки от три години.Има и запитване за проучване на теренно проучване в Сапарева баня.“ Отбеляза Валентин Дебочички директор на РИМ Кюстендил.
Кадровия ресурс на археолозите е ограничен ,работят при завишени изисквания ,обобщи той.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама