Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Очаква се черешовата реколта в кюстендилско да е леко над средното ниво
  Категория: Новини     14:52 - 4/June/2020

Доцент д--р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил: В Соволяно и Драговищица има много добра реколта.В Дромухар и Горно Тишаново,градините са претоварени.Цената на черешите е проблем за производителите тръгва се с една,после лавира.


За съжаление добивът на череши тази година няма да е този който се очакваше,защото мразовете бяха по време на цъфтежите ,имаше завръз в последствие голяма част от плодовете бяха отхвърлени, това каза в изявление пред медии Доцент д--р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
Реколтата се очаква са е около и леко над средното ниво на база оптимално натоварване на черешовата реколта-добави той. Според вето има региони и села където реколтата е много по-добра,в по-голямата част от областта черешовата реколта е под средното ниво.
“През последната седмица обиколих по-голямата част от черешовите масиви около Кюстендил,направи ми впечатление.че около Соволяно и Драговищица има много добра реколта.Има села които не се споменават в черешопроизводителите ,като Дромухар и Горно Тишаново,където градините са претоварени и с много добро качество на черешата.Градините не са големи ,добре са опазени.В масивите около Коняво, Таваличево, Горна козница,черешите са на средно ниво-добив.По слабо е натоварването в по-ниските части покрай реките, като района на Институт по земеделие Кюстендил, Ябълково и покрай река Струма -невестинско.“Доцент д--р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил.
Той припомни,че на два пъти покрай Великден е имало снеговалежи, което е било неблагоприятно за пчелите оттам и недостатъчното опрашване по черешовите дървета.
Доцент д-р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил-каза че за района най-популярните перспективни сорта череши са Ван,Бинг, Козерска и Жълта драганова. Напоследък-пойсни още той като Сомид-черешата е едра,качествена и с атрактивен външен вид, сорта навлезе след 2000 година.
На територията на област Кюстендил черешовите насаждения са около 17 000 дка, от които в община Кюстендил 12 000 дка.
Доцент д--р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил коментира цената на черешите, която според него е проблем за производителите тръгва се с една ,после започва лавирането.
“За жалост няма Сдружение на производителите които да диктуват и определят цената на черешите, оставят това на търговците -те ежедневно променят цената.Цената и сега няма да е по-различна от минали години, евентуално на борсите ще стартира на 0,90 ст. за кг.което не е достатъчно за производителите-при положение, че берачите искат минимално 0,50 т ,тогава за производителите какво ще остане?“ обяни Доцент д-р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил.
Очаква се след отпадането на пандемията пазарът за череши да се съживи ,има проявен интерес от румънци те са платежоспособни.Ако дойдат в община Кюстендил ще е добре,за производителите-възможно е да получат от тях по 2 лева за килограм череши,поясни Доцент д-р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил.
„В региона не са достатъчни двете сушилни и фабриката в Копиловци ,те не са в състояние да поемат включително и под средното количество черешова реколта.Още повече миналата година фабриката в Копиловци се напълни с вносни череши от Гърция.Ако няма внос ще могат да се реализира и по-голяма част от дребните череши.Предпочитат се едрите партиди“,смята Доцент д-р Димитър Сотиров зам.директор на Института по земеделие Кюстендил.
Тази година на „Празник на черешата -2020“ по време на изложбата която ще бъде на Института по земеделие ще бъдат показани поне 50 вида сорта череши.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама