Михаела Крумова беше преизбирана за председател на Общинския съвет в Кюстендил,без конкуренция.
Кюстендилци не трябва да плащат по-висока такса „Смет” заради отчисленията за отпадъци, каза по време на заседанието на Общинския съвет в Кюстендил кметът на Община Кюстендил Петър Пауноv в отговор на питане от страна на общинския съветник Атанас Гергинов, касаещо осъдително съдебно дело заради неплатени средства за отчисления за отпадъци през изминалите години,предаде репортер на „Кубер прес“.
Според кметът Паунов съдът е изразил своята позиция,дори и след това ние не внасяме,тези пари трябва да бъдат отделени от кюстендилци, тоест да бъде вдигната такса „Смет” за кюстендилци.
„Ние не смятаме, че това е правилно. В момента, в който се пусне самата площадка е ясно, че тези отчисления няма да се дължат”, каза кметът Петър Паунов. Той посочи, че през цялото време се работи и се търси начин да се излезе от това положение. Самото решение е от 7 януари тази година, не са налагани запори по сметките. „Община Дупница има 23 села и територия от 450 кв. км. Ние сме 980 кв. км със 71 села. Елате и издържайте двете общини. Община Бургас е около 450 кв. км с 230 000 жители. Ние сме 1000 кв. км със 71 села”, каза Петър Паунов. Според кмета на Кюстендил към момента в цяла България има едно депо, което не е изградено, но това е заради политически страсти. Още през 2010 година Община Кюстендил е имала проект за претоварна площадка със съпътстващата инфраструктура, още тогава, ако проектът е бил реализиран, не е трябвало да се плащат отчисления. Първоначално е имало проект за депо край Кочериново, после за завод в Дупница, а след това при село Джерман, но нищо не е реализирано. Общината е изразила многократно желание да изгради съответна площадка. Една през 2017 година е разрешено с нов проект, който е спечелен и в момента се изпълнява, да се изгради такава площадка. Той е на стойност 9 млн. лева. „Съдът реше, че ние дължим тези пари. Какво дължим, това са пари на община Кюстендил. Тези пари отиват по една сметка на МОСВ и те пак трябва да се похарчат за екология в община Кюстендил, да се приспадат от тази сума”, каза кметът Петър Паунов.
Той коментира направените съкращения в общинските структури посочвайки, че това е направено основно в неработещи предприятия, но охраната, социалният патронаж и чистотата продължават да извършват своята дейност, бъдейки на първа линия по време на пандемията.
Относно ситуацията с афишираната преди време инвестиция в Кюстендил от Бобокови, кметът посочи, че за първи път чува нещо, свързано с незаконна дейност на самия инвеститор.
„Има система, която следи за криминални дейности. Всеки е добре дошъл да инвестира чисти пари на територията на Кюстендил”, каза Петър Паунов.
Той коментира и обявените нови процедури за поставяне на кафе автомати на общински терени. До момента процедурата е била по стара наредба, а сега в търга отново ще има възможност да участват всички желаещи. Срокът за наем ще бъде от три години.
Михаела Крумова беше преизбирана за председател на Общинския съвет в Кюстендил,без конкуренция.
Съгласно правилника за дейността на Общински съвет, председателството е на ротационен принцип,избор се прави всеки шест месеца. Номинацията беше единствена за досегашния председател на Общински съвет – Михаела Крумова. Съгласно резултатите, гласували са 35 общински съветници, а 28 са действителните гласове, седем са недействителните бюлетини.
За кандидатурата на Михаела Крумова са гласували 28 общински съветници. През изминалия мандат на председателя на Общински съвет са гласувани 157 докладни записки. 138 от тях са внесени от кмета на Община Кюстендил Петър Паунов, 14 са от председателя на Общински съвет, а останалите са внесени от страна на общински съветници. Три от решенията, приети по време на заседанията, са върнати за ново преразглеждане от страна на областния управител Виктор Янев.
Kuber press
|