Показани са картини от класическа колекция с автори като Златю Бояджиев, Денчо Обрешков, картината „Софийски пазар“ от 1913 година на Ценъо Тодров,пейзажът „Созопол“ на Никола Танев,като и произведения на автори народностно звучене, съвременно изкуство-Светлин Русев,Димитър Киров.Изложбата включва и снимков материал на дипломатическите мисии в в Париж, Букурещ и Белград.
В галерията в Кюстендил беше открита дистанционна изложба на МВнР-"Дипломация и изкуство" ,с експозиции на най-емблематичните автори със специфична история относно създаването си,предаде репортер на „Кубер прес“.
Директорът на галерията Валентин Господинов откри събитието с поздрав към ценителите на изкуството -тези за които галерията съществува и работи. По думите му въпреки дистанционния формат галерията може да работи ,тя се открива във време когато Големия културен институт в Кюстендил отбелязва 24 май и празникът на галерията и се посещава винаги от много хора.
Михаел Артамонциев -главен експерт към Културния институт ва външно министерство представи изложбата, авторите и темите на експозицията. В подредените картини темите са различни и са част от фонда на Института който е между 3000 и 4000 експоната,уточни той.
“Извадени са най-емблематичните автори със специфична история относно създаването си,фондовата база е предимно от български автори, приютявани в БГ консулствата в чужбина и оставяли подаръци,във фонда има и откупвани творби.В галерията в Кюстендил са показани картини от т.н.класическа колекция с автори като Златю Бояджиев, Денчо Обрешков, картината „Софийски пазар“ от 1913 година на Ценъо Тодров,пейзажът „Созопол“ на Никола Танев,като и произведения на автори народностно звучене, съвременно изкуство-Светлин Русев,Димитър Киров.Изложбата включва и снимков материал на дипломатическите мисии в чужбина като тези в Париж, Букурещ и Белград изградени от родни архитекти.“заключи той.
Kuber press
|