По време на коледните и новогодишни празници възникват специфични опасности за тежки пътни злополуки поради значително увеличената интензивност на движението, хлъзгави пътни настилки, намалена видимост от мъгла, неосветени улици в населените места, склонност към компромиси и управление в нетрезво състояние; намалена светла част от денонощието; традиционна недисциплинираност на водачи и пешеходци - информира за “Кубер прес” Катя Табачка говорител на полицията в Кюстендил. Основни рискови фактори са: Намалено сцепления на гумите с настилките поради заледявания, снеговалежи, поледица, дъжд, изнасяне на кал върху платното; намалена видимост от мъгла. Движение на несигнализирани пътни превозни средства - каруци, велосипеди; Подценяване изискванията за адекватна подготовка на автомобилите за движение при зимни условия - движение с износени и неподходящи за сезона гуми, неефективни спирачки, неизправни светлини, светлоотразителна сигнализация, чистачки, устройства за измиване на предното и подгряване на задното стъкло и в резултат - лоша видимост за водача. Период на интензивно движение на автомобили и пешеходци вечер, след настъпване на сумрака, в населените места и в близост до тях, както и недостатъчно и липсващо осветление. Поредни почивни дни и предприемане на пътувания на дълги разстояния от голям процент от собствениците на леки автомобили. Разнородни автомобилни потоци /бързи и бавни автомобили/, образуване на колони, което е причина за значително увеличено напрежение у водачите и предприемане на висок брой рискови изпреварвания. Приповдигнато настроение и склонност към компромиси и управление в нетрезво състояние. Управление на автомобили от неправоспособни и употребили алкохол шофьори, возещи младежки компании и традиционна пасивност към големия риск от страна на техните спътници. Занижена бдителност и пасивност от родители и приятели, предоставящи на децата си възможност да управляват моторни превозни средства без правоспособност. Шофирането в нетрезво състояние след употреба на големи количества алкохол в празничните нощи от водачи и пешеходци, е основна причина за поредица злополуки с жертви и ранени в този период през последните години. Потърпевши са най-вече пътниците, съгласили се лекомислено да бъдат возени от пияни и неправоспособни шофьори. За да не попадате в рискови състояния и ситуации за пътни
злополуки, Ви препоръчваме да имате предвид следните препоръки, в интерес на Вашата и сигурността на Вашите близки –съветват от КАТ. Изберете подходящо време за пътуване на дълги разстояния с цел избягване на върховото натоварване на пътищата. По-добре е да пътувате през светлата част от денонощието. Преди пътуването прегледайте основно изправността на спирачната система, светлините, чистачките, устройствата за измиване на предното стъкло, подгряващото устройство на задното стъкло. Заредете резервоара на устройството за измиване на стъклото с незамръзваща течност. Не рискувайте, ако автомобилът Ви е с летни или износени гуми. Носете в багажника вериги за сняг. Заредете с повече гориво, тъй като може да се наложи дълго и бавно пътуване в колона. Зад волана по дългия маршрут трябва да е възможно най-опитният водач от семейството /компанията/. Шофъорите да имат предвид, че след употреба на алкохол, като собственик на автомобила, лесно можете да направите опасен компромис и да предоставите управлението на автомобила на неправоспособен или на пийнал водач като Вас. Ако сте склонен да направите това, както и да седнете зад волана, по-добре е още преди да сте пил алкохол да предоставите ключовете на автомобила на съпругата или на човек, който не би допуснал това нарушение. В населено място и близо до него водачите на МПС - та бъдат предпазливи, тъй като се движат несигнализирани велосипеди, каруци и други превозни средства.
Да не сядат зад волана, ако не са изминали поне 8 часа от времето на употреба на алкохол, както и непосредствено след обилно нахранване и да поставят непременно предпазните колани преди пътуването. При превозване на деца, законът задължава използване на обезопасителни системи /столчета, седалки/. Преобладаваща част от загиналите и ранени деца при катастрофи са децата - пътници в автомобилите. Почти всички пострадали деца не са били осигурени с обезопасителни системи.
Марти Ямборски |