В къща музей на Димитър Пешев в Кюстендил пред медии бяха представени нов пътеводител и информационни брошури свързани с петимата кюстендилци Асен Суичмезов, Владимир Куртев, Димитър Пешев, Иван Момчилов и Петър Михалев,предаде репортер на „Кубер прес“.
Директорът на музея в Кюстендил Валентин Дебочички уточни,че пътеводителя и комплекта от брошури са част от постоянната експозиция на къщата музей Димитър Пешев.По думите му автор и съставител на новия пътеводител е доц.д-р Ангел Джонев.В пътеводителя е пресъздадена експозицията със снимки и документи.
“Искам да обърна внимание на два знакови документа в пътеводителя, двата доклада, съответно на околийският началник на Кюстендил – Любен Милтенов, както и на представителя на комисарството по еврейските въпроси през март 1943 година Борислав Тасев, изпратен в Кюстендил да организира депортацията на евреите. В тези два доклада пунктуално са проследени събитията как се случват в Кюстендил, как една делегация от кюстендилски граждани заминава за столицата за да спасява евреите.В пътеводителя е поместено и прословутото писмо на Димитър Пешев, адресирано до Богдан Филов от 17 март 1943 година, което е в защита на евреите.Писмото е изиграло ключова роля за отмяна на мерките приети от българските управляващи спрямо евреите през март 1943 година.“обясни Ангел Джонев.
В пътеводителя са събрани документи от Централен държавен архив, Военен архив-Велико Търново, ДА Кюстендил, архив РИМ Кюстендил.
Със сътрудничество на еврейската организация Шалом са събрани и публикувани снимките. Ангел Джонев че проекта къща музей Димитър Пешев е съвместен на община Кюстендил и Съюза на българските евреи в Израел.
В къща музей на Димитър Пешев са показани вещи на петимата кюстендилски спасители на евреите в България - Асен Суичмезов, Владимир Куртев, Димитър Пешев, Иван Момчилов и Петър Михалев,най-много са на Димитър Пешев в т.ч.чернови на писма писана от него както и очилата му.
След дарение от НС през 2002 е пресъздаден кабинетът на подпредседателя на НС Димитър Пешев.
Kuber press
|