Детска градина „Мечта“ град Кюстендил от месец август 2019 година работи по проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове,съобщи за „Кубер перс“, Ани Ангелова директор на ДГ Мечта Кюстендил.
По проекта в детската градина се реализират следните дейности:Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи.Организиране и провеждане на обучения на педагогически и непедагогически.Специалисти по прилагане на скрининг тест за ранно оценяване на потребностите на децата от 3 години до 3 години и 6 месеца, за определяне на риска от обучителни затруднения и за тяхната превенция.За педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи включват.
Допълнителното обучение по български език се осъществява в 6 модула по 10 педагогически ситуации. Децата, участващи в проектните дейности са 50, разпределени в 7 групи. Ръководителите на групите са разработили програми за работа, съобразени с изискванията на Наредба №5 за предучилищното образование. За всички деца слез предварителна заявка от ръководителите на групите са осигурени помагала и познавателни книжки, дидактични табла, образователни игри и други..
Децата от група „Зайче“, участващи в проект АПСПО с желание участваха в организираните ситуации като се превъплъщаваха в различни приказни герои. Драматизираха любими приказки. Съставяха прости разширени изречения. Разглеждаха картинки и разказваха по тях. Научиха нови думи и обогатиха активния си речник. Рисуваха изображения и участваха в диалози като използваха етикетни изрази за вежливост. Откриваха първи и последен звук в думите, както и разделяха думите на срички. Заучаваха стихотворения като изпробваха различни интонации. Опитваха се с помощ от учителя да откриват думи с еднакъв и различен звуков състав. Оцветяваха букви и изписваха елементи от букви. Назоваваха предмети, лица , явления, действия и качества.
Децата от група „Ежко“с помощта на дидактичен материал активизираха думи по темата „Детска градина“. Описваха моменти от ежедневието в детската градина , като всички се стараеха да съставят самостоятелно кратки изречения и да изговарят правилно думите в тях. Слушаха с интерес приказката „Косе Босе“. Разказваха самостоятелно откъси от нея и с огромно желание подреждаха моменти от приказката на красиво магнитно табло. Те избраха своята играчка и с радост я описваха. Подбираха подходящи определения към съществително име и се опитваха да конструират правилно изреченията. Съставяха кратки прости изречения, с чиято помощ описваха дневния режим в детската градина и у дома. Научиха добрите навици и разбраха колко е важно да ги имат . Учиха се на правилно произношение на думите при съставянето на изреченията.
Децата от група „Лиса“ преразказваха приказките „ Косе Босе“ и „ Петелът и кучето“ , като се придържаха по-близо до текста и се стремяха да изразяват мисълта си правилно. Изразяваха отрицателното си отношение към постъпките на лисицата и показаха, че който мисли зло на другите, зло го сполетява. Съставяха изречения и описателен текст по нагледна основа.
С децата от група „Мак“ бяха проведени педагогически ситуации по български език на различни теми: „Обичам да играя“; „В магазин“; „Аз живея тук“; „Гатанките отгатни и отговорите оцвети“; „Полезни храни“; „Звукове прекрасни“; „ Професии“; „Вълшебният свят на приказките“.
Децата от група „Ирис“ се запознаха с„Легенда за Елхата“ -като символ на Коледните празници. Запознаха с къщичката на здравословните храни, като конструираха изречения и правилно произнасяха фонемите в думите, съставяха описателен текст по нагледна основа, слушаха с интерес различни приказки. Малчуганите от групата също интерес свързваха, оцветяваха и дорисуваха различни задачи.
Работата по проекта „Активно приобщаване с системата на предучилищното образование“ продължава, като децата от всички групи с интерес участват в ситуациите и игрите свързани с тях. Осигурените материали са интересни, забавни и много увлекателни за всички деца. Така докато играят и се забавляват научават много нови неща. По проект АПСПО Ралица Христова учител в ДГ „Мечта“ бе обучена и получи сертификат за прилагане на скрининг теста за ранно оценяване на потребностите на децата от 3 години до 3 години и 6 месеца, за определяне на риска от обучителни затруднения и за тяхната превенция. От месец януари 2020 година по линия на проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ на над сто деца са осигурени средствата за изплащане на такси на деца в детската градина.
Kuber press
|