Професор Христо Пимпирев, първият българин, стъпил на Антарктида се срещна с учениците от Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий” в Кюстендил, срещата беше под мотото „Училище на възрастта на континент” и се състоя в голямата зала на читалище „Братство”,предаде репортер на „Кубер прес“.
Срещата е началото от поредицата проявите посветени на 200 годишния юбилей на кюстендилското школо. Директорът на училището Мариана Панчева откри срещата с dумите:
„Наистина много смело и предизвикателно е да сравниш континент с училище, но е факт, че и континентът Антарктида и нашето училище отбелязват 200 години. Можем само да се гордеем, че сме наследници на една традиция. В продължение на 40 години училището е било само за момчета, по-късно в него започват да учат и момичета, по-заможни българчета. Училището през годините винаги е давало най-доброто като знания на учениците”, отбеляза тя.
Професор Христо Пимпирев представи пред ученицитеинформация за 30 годишната база "Св. Климент Охридски", където са- местния български пощенски клон и православния храм. ПСтана ясно,че са били положени основите на нова научна лаборатория,която допринася България да бъде конкуренция на развитите държави и да се утвърди като уважавана полярна нация.
"Тук и в този град има будни, млади хора, на които разчитаме за в бъдеще. Аз се радвам, че това училище, чества 200- годишна история. Това е нещо уникално, 1820 година, когато е открита Антрактида, . В малка България, в Кюстендил трябва да сме горди, че преди толкова години образованието тръгва в този край. На Антарктида се правят едни от най-големите открития. На континента има и много култура, изкуство и духовност. Там веднага се усещат климатичните промени, имаме проекти, свързани с минералните ресурси”, каза професор Пимпирев.
Под формата на състезателна игра – викторина ученици разделени на два отбора отговаряха на въпроси от историята на Първо ОУ „Св. св. Кирил и Методий”,както и свързани с откриването на Антрактида. Жури в състав директорът на училището Мариана Панчева, професор Христо Пимпирев, както и председателят на Асоциацията на професионалните географи професор Марин Русев и ги оценяваше по шестобалната система. Докато журито обработваше резултатите група „Слънца” с художествен ръководител Снежана Иванова представи и музикалния си поздрав. Професор Христо Пимпирев по случай юбилея на училището подари плакет на Българския арктически институт.
Проявите, свързани с юбилея на училището н Кюстендил ще продължат в Седмицата на гората,когато ученици ще засадят 200 фиданки в Осогово. Новата гора ще бъде наречена "Св.Св. Кирил и Методий" на името на школото. Най-големите събития са през месец май,със заключителен концерт, съчетан с мултимедиен спектакъл и рисуване на живо с пясък на 11-май. Ден преди празника на Кирил и Методий - на 10 май, ще бъде направено и голямо градско изкуство,на площад "Велбъжд" ,със цветни капачки, ще бъде изобразена азбуката на Кирил и Методий - глаголицата.
Kuber press
|