С открито писмо до премиера Бойко Борисов се обосновава искаенто за създаването на струкутрата.
С открито писмо до премиера Бойко Борисов разпространено до медиите и предложение - да бъдат предприети действия по създаване на национална структура „Аварийно спасителна авиация“ в която да се обединят сили и средства от специализирана противопожарна, медицинска и друга специфична авиация. Концентрирането в една структура предполага оптимизиране на разходите и лекота на управление, от организацията излагат мотиви на които се базира искането за новата струкутура,предаде репортер на „Кубер прес“.
Работата по бюджета на страната за 2020г. е подходящ момент да се предвидят средства за първоначални стъпки в тази посока. Необходимостта от такава специализирана авиация е безспорна и сме убедени, ще срещне одобрение и широка професионална и обществена подкрепа.
Дали такава структура да бъде изцяло държавна, формат публично-частно партньорство, или ще се търси подкрепа по линия на европейското сътрудничество, това е управленско решение , което следва да се вземе от екипа Ви.
„Излагаме накратко мотивите ни, без претенции за пълнота и изчерпателност: Последните години има ясна тенденция за увеличаване на горските пожари, както и такива в земеделските територии на планинските и полупланински населени места, също и в алпийските части на планините. Обезлюдяването на тези райони, неподдържаната и липсваща инфраструктура, увеличава многократно разходите за потушаването им. Това съчетано с климатичните промени, неизмеримите щети за околната среда, както и косвените загуби от отклоняването от работните им места на стотици служители от МЗХГ, МВР, МНО и други, както и доброволци, ангажирани в гасенето предполага нов подход в справянето с проблема. Наличието на специализирана противопожарна авиация във всички държави от нашия климатичен пояс не е случайно. Дори Северна Македония имат такава.
Съсредоточаването на все по-голяма част от населението в няколко големи града на страната предполага все повече хора да търсят досег до природата и алпийската част на планините без необходимата подготовка. Това , увеличеният брой туристи в страната и проблемната инфраструктура в отдалечените и планински населени места, и райони, прави нуждата от медицинска авиация належаща .
Повишената икономическа активност и подобрената инфраструктура на основните пътни коридори доведе до рязко увеличаване на тежкотоварния , и не само, трафик по главните автомобилни пътища, а в бъдеще и по ЖП такива. Всеки сериозен пътен инцидент касира огромни директни и косвени загуби от нарушения и често невъзможен трафик, както и предизвикателства за медицинската логистика. Ползването на специализирана авиация при такива инциденти и промишлени аварии скоро ще бъде неизбежно. Специализираните противопожарни хеликоптери всъщност са летящи кранове, които могат да се ползват и в тази насока.
Успешна работа! Кюстендил Председател на УС : подпис 30.11.2019г. /инж. Андрей. Миленков/“ се посочва в писмото.
Kuber press
|