Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Соволяно откриха паметник на загиналите във войните с имената на 25 соволчани
  Категория: Общество     15:39 - 21/September/2019

Кметът на Соволяно Пламен Илиев: Нека този паметник ни напомня на нас соволчани ,че между нас е имало достойни българи които са били достойни родолюбци.
 

В село Соволяно,община Кюстендил официално с водосвет отслужен от отец Иван и участието на военна част беше открит паметник -обелиск с изписани имена на 25 местни жители загинали по време на Първата световна война, Балканската и Втора световна война,автор е склупторът Димитър Чудомиров, предаде репортер на „Кубер прес“.
Идеята за паметникът е на инициативен комитет,финансирането е от Министерството на отбраната, благодарение на кметът на община Кюстендил Петър Паунов е определено място на площадката около паметникът.
Минути пред откриването кметът на село Соволяно Пламен Илиев каза ,че с откриването на паметникът ще бъде отдадена почит на 25 те соволчани останали завинаги в полетата извън България.Те никога няма и не се завърнаха тук,добави той.
“Нека този паметник ни напомня на нас соволчани,че между нас е имало достойни българи които са били достойни родолюбци.“-подчерта кметът на Соволяно.
Историкът Ангел Джонев каза,че всички са се събрали за да си спомнят за нашите герои чрез особения за историята ни месец септември.
“В края на 19 век и първата половина на 20на няколко пъти въоражения народ се събира за да тръгне по пътя на начертан от българските водачите за осъществяването на Национално обединение.Така е през 1885 година в дните преди Съединението,1912-дните преди Балканската война, 1915-дните преди Първата световна война и 1944 година в дните преди горещата фаза на Втората световна война.Изписаните имена на обелиска в Соволяно са предци и роднини -нашите герои през септемврийските дни ,когато са били под пагон тръгнали да осъществят своя идеал за Национално обединение на български народ.“подчерта Ангел Джонев.
По думите му Соволяно и кюстендилския край са предмостието и фронтовата линия от която тръгва въоражения народ.Няма война в новата ни история която в града и района да няма запазено знаково място,каза още той. Оттук преминават съединенията на българската армия и се разполагат мобилизираните девизии -включително и в Соволяно.Соволяно е било на картата на българската военна история ,Соволяно има особено място с личните военни връзки а генерал Никола Жеков сприятелил се със соволчанинът Иван Момчилов -един от спасителите на българските еврeи.
“Свеждайки глави за да се преклоним пред паметта на загиналите във войните ,нека освен да прочетем техните имена и научим къде те са останали завинаги…Това са хора оставили своя дом за да изпълнят дълга си.Длъжни сме да се преклоним пред този паметник и с него да ги изведем от забвение“, заключи историкът Ангел Джонев.
Гости на откриването на паметникът бяха кметът на Община Кюстендил Петър Паунов, зам.кметът Светослав Василев, кметът на село Ръждавица Стоян Ръждавички, общински съветници,жители и гости на селото.


















Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама