Д-р Емил Гъгнев от OДБХ -Кюстендил:На границата със Северна Македония са намерени части от труп в чувал на отстреляна дива свиня, проби се изследват в лаборатория в София.
В Кюстендил се проведе заседание на Областната епизоотична комисия, Д-р Емил Гъгнев от ОДБХ Кюстендил представи актуалната епизоотична комисия в региона, определяйки я като благоприятна, без да има постъпили сигнали за заразени или умрели домашни свине, предаде репортер на „Кубер прес“.
Той информира членовете на комисията за намерени части от труп кожа и копита в чувал на отстреляна дива свиня, пробите се изследват в лаборатория в София.
Найлоновия чувал е намерен на 20 метра от границата със Северна Македония в района на село Касеница.Сигналът е бил подаден от началникът на гранична полиция на граничен пункт Олтоманци.
От ,екип специалисти при ОДБХ Кюстендил на място са взели проби. Извършено е загробване и е дизенфектирано мястото.
“Ние считаме,че това е бракониерска, чувалът е бил готов за загробване.“,коментира още Д-р Емил Гъгнев.
По думите му експерти от ОДБХ Кюстендил са провели информационни срещи в населените места, за да разяснат на хората начинът на клане на прасетата и как да оформят документите за да получат 300 лева за обезпаразитяване на местата където са били отглеждани прасетата.
Д-р Емил Гъгнев е присъствал на събрания в селата Стоб, Коняво и Багренци, интерес е имало, повече от 110 човека са взели участие.
По думите на Д-р Емил Гъгнев не е било установена съпротива,имало е искане за удължаване на срокът за доброволно клане на домашните свине.
Той увери,че стопаните с изрядни документи ще могат да получат по 300 след 1-ви септември, тези които нямат банкови сметки в кметствата на ръка ще могат да вземат парите за дезинфекция.Ще има проверки как се извършва дезинфекцията на места.
На комисията стана ясно,че за седмица време 440 са закланите домашни прасета в община Кюстендил,67 в кв. Изток като там клането е продължило три дни.
Аделина Йовева представила списъците с доброволно закланите домашни прасета на територията на община Кюстендил в Областната епизоотична комисия, попита дали е проблем ,че някои кметове като титуляри са писали жените ,въпреки че на практика са мъжете и какво ще стане с тези които не с в предварителни списъци със закланите домашни прасета, защото са нямали физическа възможност да извършат мярката доброволно клане на домашните прасета.
Не беше даден категоричен отговор на питанията от страна на комисията.
Членовете на комисията разгледаха протоколите с изготвените списъци със стопани приложили мярката доброволно клане.
Kuber press
|