Воят на сирените в 12 часа припомни за великия поет-революционер Христо Ботев.Според кмета Паунов днес прекланяме глави към саможертвата на Ботев и всички с родолюбиви сърца,следвайки пътеките им.Областния управител обяви, България винаги е имала и има нужда от хора като Ботев.
Местна и държавна власт, представители на партии и организации, граждани в Кюстендил се преклониха пред подвига на поета и революционер Христо Ботев,почитайки неговите храбри четници, преминали река Дунав в далечната 1876 година, както и всички знайни и незнайни български герои, дали живота си за свободата и за независимостта на Родината,предаде репортер на «Кубер прес».
В изявление пред медии кмета на община Кюстендил каза,че днес се преклянаме глави към саможертвата на Ботев и всички с родолюбиви сърца,следвайки техните пътеки.
.”Надявам се да имаме и смиреност и постоянство в тази добродетелност,за да можем наистина да следваме тяхната пътека.Да възпитаваме децата си в действителност по преклонени глави и със смирение ,добролюбие да следваме пътеките им.Благодарност и поклон пред тези наши герои които направиха тази пътека завинаги”,каза още градоначалникът.
Днес е ден в който трябва да се преклоним пред Ботев и неговите съратници, защото България винаги е имала и има нужда от хора като Ботев,обяви пред медии областния управител на област Кюстендил Виктор Янев.
Той апелира да вървим към единна, справедлива и свободна Европа.
Българският народ вечно ще гравира в националната си памет стихът на този наш най-славен поет:
„Но... стига ми тая награда -
да каже нявга народът:
умря сиромах за правда,
за правда и за свобода...”
Защото въпреки гибелта си, Христо Ботев постигна своята цел чрез непримиримия си дух, чрез острото си, огнено перо, чрез неотклонното следване на пътя на Истината. Той даде живота си за свободата на Отечеството, но остави след себе си безсмъртни идеали, гениална поезия и завети на правдата.
Буден, непримирим, смел до безстрашие, той започва своят път на изключителен оратор на българската революцията на един от най-светлите български празници, 11 май – Денят на светите равноапостоли Кирил и Методий, когато изнася пламенна реч в Калофер, след която е принуден да напусне родния си град.
Борбата на Ботев започва със Словото – онова пламенно и искрено слово, което реже като остра сабя всяка неправда и хула, произнесени срещу стремежа на българския народ към извоюване на свобода, права и независимост.
Неговият пример ще последват и други българи. Той ще стане вдъхновение на бъдещите борци за свобода и правда. Същият този дух за подвиг и саможертва ще води напред и следващи борци - героите на Съединението. Защото именно на празника на Ботев, тогава честван на 19 май, през 1885 година в Пловдив ще започнат първите бунтове за обединение на разкъсаната българска нация. Симеон Радев пише, че на този ден в Източна Румелия трябвало „да честват рождения ден на султан Абдул Хамид. В Пловдив обаче помнят, че на тази дата е загинал Христо Ботев. Властта заключва черквите за богослужение. Но в махала Мараша, под скелето на дюлгерите и зографите при черквата “Св. Георги” се отслужва Ботевска панихида – с песни и “ура”.
Всяка година, на 2-ри юни, България и Кюстендил застиват в мълчание и свежда глава пред делото на Ботев, Левски и всички знайни и незнайни българи, отрекли себе си и принесли се пред олтара на Отечеството. Тихо, но и светло е в душите ни. В останалите 364 дни от годината трябва да говорим, да говорим на децата си що е то България, Отечество, Свобода.
Та да посеем в душите и умовете им идеалите завещани ни от Ботев и всички загинали за свободата и независимостта на Родината, за да израснат свободни и достойни българи и европейци, пазещи най-свидното човешко достояние – Свободата - и помнейки, че:
„ТОЗ, КОЙТО ПАДНЕ В БОЙ ЗА СВОБОДА, ТОЙ НЕ УМИРА.”!
Венци и цветя пред паметника на Булиар поднесоха от:Областна администрация, Кюстендил, Община Кюстендил, Общински съвет- Кюстендил,партии, обществени организации, институции и граждани.
Kuber press
|