В откиртата пътуващата изложба в Кюстендил „140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция”- 40 табла проследяват реализацията и процеса по създаването на най-важния документ на третата възродена българска държава.
В салоните на читалище «Братство -1869»,в Кюстендил беше открита пътуващата изложба „140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция”,съорганизатор е областна администрация Кюстендил с ДА,”Архиви”,предаде репортер на “Кубер прес”.
Изложбата е с широк обхват и мащаб, тя ще бъде представена във всички областни центрове,целта е това да се случи в период от два месеца,поясни Петър Шейков - началник на „Държавен архив” – Кюстендил.Областния управител на област Кюстендил Виктор Янев даде начало на изложбата уточнявайки,че инициативата е на Народното събрание.По думите му„140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция”-представя исторически и биографически данни за участниците в Учредителното събрание, ,приело Търновската конституция на 16 април 1879 година. Той добави,че в конституционния процес има представители на регион Кюстендил.
Губернаторът е убеден ,че изложбата ще предизвика вниманието на кюстендилци.
Според Петър Шейков, началник на „Държавен архив” – Кюстендил в пътуващата изложба са представени 40 експоната, разказващи исторически и биографични данни за народните представители от състава на Учредителното събрание, портрети и важни документи за възродената,млада трета Българска държава ,за развитието на конституционния процес.Всичко това показва значимостта-смята още той-на ДА “Архиви” по опазването и съхранението на национално документално богатство свързано с историята на държавата.
Петър Шейков, началник на „Държавен архив” – Кюстендил уточни ,че от дупнишки район четирима са народните представители, участвали в процеса по приемане на конституцията – Христо Грънчаров, Иван Каранов, Васил Мазников и Димитър Чиков. От Кюстендил народните представители са седем.
”На първо място трябва да се постави митрополит Иларион Ловчански – Кюстендилски, който има особена заслуга при Освобождението на Кюстендил,който се е освободил последен от турско робство. Той е избран по право за народен представител. Следващият представител на Кюстендил е бил тогавашният кмет на града – Атанас Хранов. Друг представител е Григор Караманов, който е бил първият кмет на Кюстендил, веднага след Освобождението. Народен представител по право е бил и Васил Диамандиев,тогава той е бил председател на Кюстендилския окръжен съд. Следват имената на Христо Векиларев и Димитър Любенов.”.
На откриването бяха:депутатът от ПП ГЕРБ Кирил Калфин, кмета на Община Кюстендил Петър Паунов, областният управител на Кюстендил Виктор Янев, председателят на читалище „Братство” Иван Андонов, директорът на ОДМВР Кюстендил комисар Елиан Стамболийски,директорът на РДГ Кюстендил Здравчо Тодоров.
Kuber press
|