Жалбите и заявления са 45 бр.жалби, за незаконни дейности в горските територии в области Кюстендил и Перник. От тях голяма част са за разрушени черни пътища, следствие на извършвания извоз с товарни автомобили на добита дървесина.
На пресконференция директорът на РДГ Кюстендил Здравчо Тодоров представи резултатите от дейността по контрола и опазването на горските територии за 2018,предаде репортер на “Кубер прес”.
8000 са проверките на различни обекти свързани с дървопроизвоството, продажба ,и складове на дървен материал.
Констатирани са общо 230 бр. нарушения, от които горските инспектори и служителите при РДГ – Кюстендил са съставили 146 бр.-в т..ч. по Закона за горите – 225 бр.,за добив - 100 бр. ,за транспорт – 32 бр. за разпореждане - 6 бр.,други нарушения по ЗГ – 87 бр. и по ЗЛОД - 4 бр.
141 бр. са Наказателни постановления като наложените глоби възлизат на 21990 лв, имуществените санкции възлизат на 1400 лв. По контрола и опазването на горските територии са извършили общо 7830 бр. проверки: обекти за складиране и преработка и търговия с дървесина-932, за добив на дървесина – 1354,превозни средства-2349, ловци– 2427,риболовци - 363 и физически лица - 405
Задържани са: дърва за горене – 288 пр. куб. м и МПС - 2 бр.
Нарушения, констатирани от горски инспектори с Констативни протоколи срещу известен извършител, без АУАН – 78 бр. Нарушения, констатирани от горски инспектори с Констативни протоколи срещу неизвестни извършители – 80 бр.
Проведени съвместни проверки със служители на икономическа полиция по специално съгласувани планове с ОД на МВР Перник и Кюстендил. Обект на проверка бяха: дърводобивни обекти - 52 бр., обекти по чл. 206 от ЗГ - 34 бр., превозни средства - 112 бр. проверени ловни дружинки - 141 проверени ловци - над 500 ловци -проверки с НАП - 28 , с ДОИТ - 48.
Около 20% от постъпилите план-извлечения за промяна вида на сечта са за насаждения, в които е констатирано съхнене на бял борови култури, поради нападение от върхов корояд. Върховият корояд е основният вредител на територията на РДГ – Кюстендил. Популацията на корояда е достигнала огромни размери и нападайки бял боровите дървета, причинява тяхното изсъхване. Констатират се съхнения причинени от корояд и на по-голема надморска височина – от 900 до 1200 м., където до скоро се смяташе, че белят бор е в ареала си и е достатъчно жизнен и устойчив на вредители като върховия корояд.
През годината са разгледани и проверени 45 бр.жалби, сигнали и заявления за извършвани незаконни дейности в горските територии в обхвата на двете области Кюстендил и Перник. От тях голяма част са за разрушени черни пътища, следствие на извършвания извоз с товарни автомобили на добита дървесина. Останалите получени жалби и сигнали в по-голямата си част са за извършени неправомерни сечи във възстановени гори на физически лица, възражения по изведени сечи от наследници на гори без пълномощно от останалите правоимащи и др.
При данни за престъпление, преписките са изпращани за разглеждане по компетентност до Районна прокуратура. Към момента от отдела по стопанисване до прокуратурата са изпратени 8 преписки.
Kuber press
|