Изкачване на връх Милеви скали, най - обзорния и скалист връх на рида Алабак в Западните Родопи бе дистинацията, която туристите от ТД „Осогово“ гр. Кюстендил предприехме в почивните дни. Едно дълго приключение, обляно в златна светлина,съобщи за “Кубер прес”, Силивя Михова секретар на ТД Осогово-Кюстендил.
Есента… Красива феерия от златни цветове и ръждиво кафяво, плени сърцата на всички нас - любители на природата. Уж застудява, а топлотата на цветовете ни сгрява отвътре. Пикът на есенните цветове е и един от най-подходящите месеци за една дълга разходка из високите планински била, лишена от тълпите на лятото. От миниралните бани на с. Варвара по долината на Чепинската река започна нашето изкачване. Вековни букови гори и диви долини обграждат този красив планински масив. След 2 часа сме вече при бай Георги - гостоприемният хижар на х. Равно боре. Починахме и похапнеме от вкусните му гостби и продължихме изкачването до връх Милеви скали - 1593,5 м. Пътеката е стръмна, много стръмна. Денинилаццията си е сериозна 1300 м. С набирането на височина пред нас се откриваха все по-хубави гледки. А пъстротата ни следваше навсякъде. Сред многоцветната палитра от топли есенни цветове, пред очите ми изникнаха страхотни гледки към язовир Батак, връх Голяма Сюткя, Баташки Снежник, средновековната крепост Цепина при с. Дорково, Велинград и Пещера. Рехавите лъчи на слънчето пробиваха облаците над Чепинската котловина. Атрактивната теснолинейна жп линия, се виеше пред очите ни. Неусетно достигнахме и връх Милеви скали. Не, той не впечатлява с надморска височина. Интересен е с 360-градусовата гледка, която предлага. Всичките ни усилия към върха си заслужаваха, защото от всичките си страни е обграден с красиви и безкрайни пейзажи. Връх Милеви скали е известен и със сражението от 04.09.1944 г. между правителствените сили и партизанска бригада "Чепинец" и партизански отряд "Ангел Кънчев". В памет на загиналите партизани е издигнат паметник, а до него е разположена плоча с имената на загиналите. През 1968 г. местността е обявена за исторически паметник на културата с национално значение. Около върха е разположена защитена местност "Милеви скали". По голяма част от рида Алабак, включително и връх Милеви скали, са разположени в защитена зона Яденица, част от екологичната мрежа на Европейския съюз Натура 2000 по директивата за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Вечерта – нищо необичайно. Много смях, песни, хорá и приповдигнато настроение. Такива вечери са ни станали вече запазена марка. На сутринта цялата група тръгна обратно до х. Равно боре, където и обядвахме. След кратка почивка, слязохме до защитената местност "Света Марина" - покровителка на чудодейния извор на това свещено място с пет вековни зимни дъба. На това място са разкрити основите на някогашна църква. Зидовете на църквата са запазени на височина от 2 м. Изграждането на култовата сграда се поставя като време в началото на V век. Била е разрушена в края на VІ в. или началото на VІІ в, вероятно при славянските нашествия от Византия. Слизохме до с. Варвара. Бонус на разходката ни беше релакс в минеравните басейни на плаж Варвара.
„ Родопа планина си има своето очарование. Сигурени сме, че всеки може да открие по нещо ново и да сътвори лично преживяване тук. Искренно ви съветваме да посетите това вълшебно място – била, върхове, могили и речни долини“. - споделиха туристите от ТД „Осогово“ гр. Кюстендил. Автор: Силвия Михова-секретар ТД „Осогово“
Kuber press
|