Кмета на община Кюстендил Petar Paunov: Балканската черга е тъкана през вековете с много мака и сълзи, затова всички заедно трябва да вложим много усилия и разум,тя да се тъче с братска обич и майчина нежност.
В село Шишковци община Кюстендил кметът на населеното място Климент Терзийски откри 8 ия международен фестивал “Балканска черга” ,той се обърна към участниците, гостите и организаторите с приветствено слово,подчертавайки –че Фестивала се прави за да бъдат запазени традициите ,за да го има Шишковци и да се помни духа на големия български художник живял и творил в селото Владимир Димитров Майстора,предаде репортер на “Кубер прес”.
Инициаторът на Балканска черга Борислав Крумов също поздрави дошлите на етонфестивала ,като подчерта-че днес отбелязваме 110 години Независима България -много повече независими култура, бит и традиции съхранени през годините.”Ние сме част от Европа ,нека покажем,че ни има ,че сме колоритни и има какво да покажем.”
На отриването присъства и кмета на община Кюстендил Петър Паунов,на свой ред той също приветства участниците във фестивала ,изразявайки благодарност към за заслугите на кмета на Шишковци,Климент Терзийски и към инициаторът да я има балканска черга Борислав Крумов.
” На днешния ден няма как да не споменем борбата ни за независимост, и това че Кюстендил:Балканската черга е тъкана през вековете с много мака и сълзи, затова всички заедно трябва да вложим много усилия и разум и да се тъче с братска обич ,майчина нежност.”oтбеляза градоначалникът.
Тазгодишното издание на международния фестивал “Балканска черга” -2018 ще вземат участие над 150 състава, с гости от Монтана, Кнежа, Ямбол, Пазарджик и Добрич.
Във фестивала ще подреждят 80-метрова черга от зелници.. Очакванията и през тази година са на проявата да присъстват хиляди гости от страната и чужбина. Над 300 ще бъдат зелниците, които ще се подредят на една обща черга.Цялото това нещо е достойно и за рекорд на Гинес. Ще има традиционни зелници от Кюстендилския край и не само. Гостите от Сърбия и Македония също ще се включат.
„Гозбите на баба“ ще бъдат показани в обособена шатра, със стара готварска печка на дърва, на която ще покажем, как се приготвят ястията на нашите баби.
„През тези два дни ще има още много изненади. Предвидили се да проведем конкурс за най-добра домашна ракия, турнир по борба, дърпане на въже с награда 100 кебаbчета “, обясниха още организаторите.
В програмата са включени: Изложба на черги от региона на Краището,изложба и демонстрации на стари занаяти,изложба картини на местни художници и студенти от НХА,изложба базар на селскостопанска продукция от района, Сръбска и българска скара и специалитети.Богата фолклорна програма- състави от България, Сърбия,Македония и др. Демонстрация – варене на ракия и конкурс-„Нaй-добра домашна ракия”.
Kuber press
|