Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Държавен архив - Кюстендил за полугодие отчитат 56 читатели, 129 справки и 118 посетители
  Категория: Регионални     16:37 - 27/July/2018

Петър Шейков директор на отдел Държавен архив “Кюстендил”: Продължава процедурата по оценката и приемането на изключително ценните оригинални документи от периода 1912-1918 г.

Държавен архив Кюстендил по традиция отечете първото полугодие на годината с много добри резултати и подобаваща оценка на база дейности,мероприятия и инициативи,съобщи пред медии , Петър Шейков началник на Държавен архив-Кюстендил, предаде репортер на “Кубер прес”.
Той добави,че в началото на 2018 година - отдел „Държавен архив” Кюстендил са започнали работа за изпълнение на утвърдения от ДА “Архиви” годишен план отново с приоритет на дигитализацията на архивни документи по постоянни и актуални теми,както и засилване на популяризаторската ни дейност чрез дигитализиране на документи в Информационната система на държавните архиви по различни теми и чествания и на сайтове в Интернет и Фейсбук е модерен и актуален начин на представяне на държавните архиви и съхраняваните в тях документи.
“В резултат на методическата ни помощ бяха изготвени 2 нови и актуализирани 8 номенклатури на делата по сп. 1., както и 10 вътрешни правила за работа на учрежденските архиви. Даваме методически указания по телефон, Интернет и на място за организиране работата на ПДЕК по предаване на документи в учрежденските архиви със списъци и протоколи, изготвяне на актове за унищожаване на неценни документи и др. Получихме 20 акта за унищожаване на неценни документи, неподлежащи на запазване и 2 предложение за унищожаване на декласифицирани документи, на които своевременно изпратихме становище.”обясни той.
Според Петър Шейков за полугодието общият брой на регистрираните читатели в архива е 56,направени са. 129 справки по подадени заявления, вкл. по кореспондентски път, устни консултации за местонахож-дението на документи за трудов стаж, за имоти в областта и в Босилеградско и Сърбия, за съдебни и нотариални документи и др. Посещенията в читалнята на архива са 118. Издадени са 21 читателски карти, от които 7 с намаление за ученици, пенсионери, студенти и научни работници. През първото полугодие на 2018 г. са изнесени от архивохранилищата за използване бщо 802 архивни единици с документи - 471 от читатели в читалнята и 331 от служители на отдела. Общо 1301 са копията на документи, от които 721 дигитални копия с техника на заявителя.
По искане на ДАА е направено проучване проучване по архивните фондове и документи за наличието на документи за национализирането на училищни земеделски имоти от периода 1947-1953 г. Посетителите в читалнята трудно се съгласяват да попълват анкетните карти. В книгата за впечатления са вписани 6 положителни впечатления и похвали, няма оплаквания и предложения.
През първите 6 месеца са дигитализирани планирани документи от темите “Власт и управление” протоколи на Общинско управления в Кюстендил от 1896 г. с общо сканирани и описани 153 протокола с 518 страници или 23,42 ГБ. Изготвихме метаданни на 80 документа в ИСДА от сканираните за музея “Яд Вашем” документи. За сайта “Фотоархив.bg” подбрахме, сканирахме и изпратихме 33 снимки.
“В края на януари изготвихме справка за актуализиране на информацията в адми-нистративната интернет страница на ДАА. Поддържахме своевременно рубриката “Но-вини” на страницата на ДАА, както и на страницата на ОДА Кюстендил във Фейсбук за организирани прояви и нови постъпления в Архива и за всички популяризаторски изяви.(Снимки и текст от страницата на архива във Фейсбук). Издирихме документи и предоставихме информация за подготовката от ДАА на албум “България и Европа” по програмата за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018, издаден като книжно тяло и като компакт диск. Продължаваме да прилагаме нашия метод за по-обща популяризация на архивните фондове и документи в ОДА-Кюстендил с подвижни изложби от табла на стойки с копия на документи за историята на региона в различни места на града и в училища. От началото на годината подбрахме документи, сканирахме, отпечатихме със собствени средства, подредихме в табла и експонирахме 1 подвижна фотоизложба във Възрожденското училище за съвместно мероприятие с Военно-историческата комисия – София, Община Кюстендил, РИМ - Кюстендил и др. по случай 140 години от Освобождението на Кюстендил от османско иго. Подготвихме, сканирахме снимки с водния знак на ДАА и показахме на страницата на ОДА – Кюстендил във Фейсбук самостоятелни дигитални изложби по 2 теми – “Залесяването с гори в Кюстендилско/интернет гласуването за осоговските секвои в конкурса “Европейско дърво на 2018 г.”/ и “Природни катаклизми в Кюстендилско – наводнението от 1948 г.” Подготвихме и подредихме 2 фотовитрини на входа на сградата на отдела. “обобщава още Петър Шейков.

Продължава процедурата по оценката и приемането на изключително ценните оригинални документи от периода 1912-1918 г., предимно снимки, на ген. Тодоров, като до края на годината те ще бъдат обособени и заведени на отчет в нов необработен архивен фонд.

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама