Кмета на Соволяно- Пламен Илиев: Решението може да бъде единствено в създаването на кооперативи от нов тип,за да могат със сигурност,директно да реализират продукцията,за да не чакат някой друг да решава проблемът с изкупуването и търсенето на пазари.
Собствениците на черешови масиви в село Соволяно община Кюстендил някои от които с по 100 дка –нови отчитат загуби между 15000 и 19 000 лева,въпреки 9 те изкупвателни пункта много от продукцията остана необрана,до преди дни плода се виждаше от пътя,сега падат защото се скапват,това за пред”Кубер прес”, Пламен Илиев кмет на селото.
Той определи като тежка тазгодишната черешова кампания,ежедневно производителите са питали кога и какъв сорт-цвят се изкупва,с постоянно вайкане са отчитали загубите.
“Решението може да бъде единствено в създаването на кооперативи от нов тип ,за да могат със сигурност,директно да реализират продукцията,за да не чакат някой друг да решава проблемът с изкупуването и търсенето на пазари.За поредна година с помощта на общинска охрана бяха създадени добри условия,нямаше кражби по масивите и извън тях.Това са нашите правомощия. Жалко,че производителите изпуснаха много време, преди години трябваше това да започне.Производителите щяха да получават субсидии от Европа за изграждане на фабрики и сушилни,българинът е такъв чака друг да го направи.”отбеляза кметът Пламен Илиев.
По думите му в случая лошото е,че не е имало заинтересованост от депутатите от 10 МИР Кюстендил,ресорни министри.
Пламен Илиев каза още,че правенето на ракия с нереализираната,черешова,продукция е вариант ,повече от 30 кг.не става-защото се плаща голям акциз.
Kuber pess
|