От ТД Осогово информира за поставени маркировка по маршрута: с. Ветрен- местността „Кръстати камен“ – „Голямата пещера“ – с. Горно Тишаново,съобщиха за “Кубер прес”,от ТД Осогово.
Осоговската планина е приказка. Разказват я чудесните гледки, безкрайността, широтата, забележителностите, феномените... Те са безкомпромисни разказвачи. Тях не можеш да накараш да замълчат.
В най-крайните югоизточни дялове на Осоговската планина бе разходката на туристите от туристическо дружество „Осогово“ гр. Кюстендил - на границата на землищата на кюстендилските крайгранични села Ветрен, Илия, Тишаново. Маршрутът дава възможност да се посетят няколко интересни културно-исторически паметника и защитеният природен обект Голямата пещера, находяща се в землището на с. Илия. Преходът ни започна от с. Ветрен. За „ Кръстати камен” се тръгва по коларския път под кметството, а след десетина минути се стига разклона за Чаушева махала, която остава отдясно. След 25 минути следва иглолистна гора, през която се преминава, или общо около 1 час е разстоянието до кръста.
Позовавайки се на доказателствата през 1971 година компетентните органи я обявиха за защитен природен обект. Пешеходното разстояние от автоспирката в с. Ветрен през мах. Смиленска до пещерата се изминава за около 1,30 часа. То е вече маркирано с табели и червено – бяла маркировка. За изходен пункт за пещерата може да се използва и с. Илия, като се премине през мах. “Делийска” и през дребна дъбова и габерова гора се излезе на пещерата за около 2 часа. Пътеката е обрасла и все още не е маркирана. Желателно е пещерата да не се посещава през студените зимни дни, тъй като се нарушава зимният сън на живеещите в нея колонии от прилепи, което се отразява отрицателно на жизнения им статус.
В непосредствена близост до Голямата пещера, но затънтена в храсталаците е и пещерата “Змийската дупка”, чието наименование показва за каква става дума. Тя е хоризонтална, разклонена, суха, с дължина около 27 м. Закътаността й, южното изложение и наличието на диви животни показват, че тя е често посещавана от тях.
Природата тук е изляла благодатт си в мощни билки. В района на пещерата през м. май цъфти българския ендемит – урумовото лале, етнънската тлъстига, включена в европейския списък на ендемитните растения, червения божур и много други редки растения.
“Ние маркирахме пътеката, която отива в с. Горно Тишаново. Тук в местността “Бабалето”, макар и с оголени корени от близкото дере, над 300 - годишен цер е разперил огромна корона на площ около 450 кв.м. Височината му е около 17 м. и обиколка на дънера е 600 см. На височине 6 м. церът се разклонява на 8 - 9 клона, два от които са с дебелина по над 80 см. Този прекрасен маршрут е около 23 километра и вече е маркиран, но е желателно да се търси помощта на водач.”-отбелязват от туристическото дружество.
Автор: Силвия Михова – секретар на ТД „ Осогово“ гр. Кюстендил
Kuber press
|