Мая Манолова: Исканията на хората могат да бъдат обобщени в три теми:проблемите на черешопроизводителите, опазването на селскостопанската продукция и намалената субсидия за превозвачите до малките населени места.
42 човека преминаха през изнесената приемна на омбудсмана Мая Манолова в Кюстендил организирана от местния обществен посредник Васил Иванов,други седем са оставили писмени жалби- по които екипът на омбудсмана да работи,предаде репортер на “Кубер прес”.
В изявление пред медии Мая Манолова обобщи,че са били поставени важни за регион проблеми - черешопроизводителите, опазването на селскостопанската продукция и намалената субсидия за превозвачите до малките населени места.По думите й през следващите седмици проблемът с черешопроизводството ще става още по-голям,защото предстой големия черешобер.
“След посещението на представители на земеделското министерство ситуацията не се е променила, напротив – изкупната цена на черешите от 80 стотинки е станала на 70 стотинки за килограм”, каза Мая Манолова.
Дори череши не са били изкупувани. „Ясно е че не е работа на омбудсмана да определя цената на черешите, но е моя работа тогава когато се вижда едно очевидно изкривяване на пазара, липса на подкрепа и на справедливост за малките черешопроизводители, каза Мая Манолова.
Според нея исканията на черешопроизводители могат да бъдат обобщени в три големи теми:необходимост от подкрепа от страна на държавата, на местната власт и на МЗХ към инвестиции в бранша. В момента това, което липсва за да има конкуренция на пазара е повече преработвателни предприятия, сушилни, за консервиране, замразяване и други.
Сега наличните предприятия на практика извиват ръцете на черешопроизводителите, купуват под себестойност, защото в са в привилегировано положение на пазара,поясни Мая Манолова. Нужна е –смята Мая Манолова подкрепа от страна на държавата за предприятия, които да преработват произвежданата продукция,необходима е корекция в критериите на земеделското министерство, с което при кандидатстване на проекти да се дават повече точки за райони, произвеждащи череши. Втората тема е необходимост от подкрепа за сдружения на черешопроизводителите. Единственият начин за малките черешопроизводители, за да бъдат равностойно на пазара, е да се сдружават, а сдруженията трябва да имат конкретни преференции. Третата важна тема е максимална подкрепа от страна на държавата за хората, които ще претърпят загуби, продавайки под себестойност произведените череши.
Омбудсмана изрази мнение,че е необходима спешна интервенция от страна на Министерството на земеделието и храните, екип от специалисти да дойдат на място и да се набележат конкретни мерки. „Има и предложение от страна на Община Кюстендил. Тя касае прецизирането на вноса на череши от съседните ни държави, които не са членки на Европейския съюз. Освен това да се изследва и въпросът на какви цени се внасят череши от Гърция, защото е абсурдно това да бъде на цени под 60-70 стотинки.
Мая Манолова коментира и проблемът с намалените субсидии за превозвачите обслужващи малките населени места,като обясни-че има опасност хора от малките населени места да останат без връзка с големия град заради намалени субсидии за транспорт. Проблемът идва от драстичното намаляване на получаваните от тях субсидии,финансирането е от Министерство на транспорта, през финансовото ведомство.
Омбудсмана припомни,че през 2015 година тази сума е била 89 хиляди лева, през 2016 година са били 77 хиляди лева, сега средствата са намалени на 31 хиляди лева. Това на практика оставя една част от населените места без транспорт, без връзка с големия град и със света. “Ние влизаме по следите на парите, защото от получената информация от Министерство на финансите излиза, че средствата тази година с които се субсидират междуселищните превози са се увеличили с 2 млн. лева, но реално средствата за Община Кюстендил са се намалили с половина.
Местният обществен посредник Васил Иванов добави,че по информация на „Автомобилна администрация, се казва, че от 2014 година тези субсидии не са променяни, а с писмо на Министерство на финансите се твърди, че са отпуснати 2,5 млн. лева повече за субсидии.
Kuber press
|