На пресконференция директорът на Регионалната библиотека в Кюстендил София Пейчева представи: Информацията и знанието за устойчиво развитие – отговорност за устойчиво бъдеще,и се реализира с финансовата подкрепа на Фондация „Глоб@лни библиотеки - България” в рамките на конкурс „Библиотеката – активен участник в обществения живот” 2018, водеща организация Регионална библиотека „Ем. Попдимитров” Кюстендил,предаде репортер на за “Кубер прес”.
Партньори :Шесто основно училище “Св. Паисий Хилендарски”, Пето основно училище „Хр. Ботев” ,Природоматематическа гимназия “Проф. Емануил Иванов” и Професионална гимназия по икономика и мениджмънт „Йордан Захариев” . Стойността на безвъзмездното финансиране е 4263 лв. Основна цел на Проекта: Да затвърди ролята на Регионална библиотека „Емануил Попдимитров” Кюстендил като водещ фактор и активен участник в глобалното образование в контекста на концепцията за устойчиво развитие.
Конкретни цели: Да създаде балансирано партньорство с участниците в Проекта, подпомагайки реформата в образователната система, посредством новите ИКТ за създаване и използване на съдържание,да доразвие капацитета на Библиотеката за предоставяне на образователни и обучителни услуги в сферата на устойчивото развитие,да участва активно в подготовката на младото поколение за предизвикателствата, залегнали в Програмата 2030 за устойчиво развитие, акцентирайки върху неформалното е-образование като комбинация от ИКТ, Е-съдържание и дигитални умения.
Дейностите са насочени към деца и младежи от училищата в Кюстендил на възраст 11-17 г., родителската общност, регионални и местни власти и институции, НПО, медии и неформални сдружения.
Реализацията включва компплекс от образователни дейности в клубовете в следните направления:Създаване на дигитални умения и информационна грамотност в областта на устойчивото развитие. Посещение на обекти и институции, имащи отношение към околната среда и здравето - ХМС, ВиК, Сметище за ТБО; Предприятие, изпозващо иновативни екотехнологии или екоферма в района. Срещи с представител на община Кюстендил и РИОСВ за презентиране на функциите им и възможностите за участие при вземане на решения или подаване на сигнали за нередности.
Акция „Екомобилност - щадя природата”. По време на акцията ще се призоват гражданите на Кюстендил да използват за придвижване велосипеди вместо автомобили. Акция „Да изчистим България заедно”. Членовете на клубовете ще се включат активно в акцията, като всеки клуб ще избере района за почистване. Дискусия на тема ”Бъдещето е в зелената икономика”.
Другата съществена дейност в Проекта е Създаване на е-съдържание и бази данни - информационни и презентационни материали, библиографски списъци и линкографии, пълнотекстови приложения, визуални материали по темата. Целта е те да бъдат приложими в образователния процес и да бъдат достъпни неограничено на страницата на Регионална библиотека Кюстендил. Ще бъде създаден и профил на Проекта във Фейсбук, което ще подпомага комуникацията между всички участници и ще популяризира резултатите.
Крайната и най-важна цел от реализираните дейности е да се възпита у младите хора активно гражданско отношение към проблемите на устойчивото развитие.
Kuber press
|