През 2017-постановени 832 осъдителни присъди,срещу 855 души. Постановени са 34 оправдателни съдебни акта,влезлите в сила оправдателни съдебни актове са 28. 197 са присъдите с „Лишаване от свобода”, пробациите са 94, лишаването от права са 208, а общественото порицание е 29.
Наблюдавани са 4541 досъдебни производства,от прокурорите на Окръжна прокуратура –Кюстендил,т.е. с 24 броя повече в сравнение с предходната 2016 година,наблюдавани-31 незабавни производства, отчита се увеличен брой на наблюдаваните бързи производства, при които разследването приключва за седем дни,обяви на пресконференция, Марияна Сиракова, говорител на Окръжна прокуратура – Кюстендил.
Тя уточни,че най-много са новообразуваните досъдебни производства за престъпленията против собствеността, предимно кражби,следват престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства, след употреба на алкохол и на дрог,на трето място водещи са престъпленията за причиняване на средна телесна повреда, на четвърто място са престъпления, свързани с продажба и държане на акцизни стоки без български акцизен бандерол.
По данни изнесени от прокурор Сиракова Окръжната прокуратура - Кюстендил отчита по-малко работа по образувани преписки,з изминалата година Окръжна прокуратура и двете районни прокуратури в Кюстендил и Дупница са работили общо по 5 310 преписки, което е с 1332 преписки по-малко, в сравнение с 2016 година.
Преписките са решени в регламентирания месечен срок. Тя поясни още,че за изминалата година е работено по 19 преписки, образувани по сигнали от контролните органи и по получени от тях материали. За сравнение, през 2016 година, само два сигнала са били отправени до Окръжна прокуратура – Кюстендил, извършени са само две преписки и има произнасяне.
Според нея обвинителите са работили по сигнали на АДФИ, Агенция „Митници”, НАП и ДАНС. 30 преписки са образувани след самосезиране на обвинението ,за изминалата година са приключени 2685 досъдебни производства, което е 82 от общия брой наблюдавани. За годината не са използвани специални разузнавателни средства. Направени са общо 40 искания до съда за вземане на най-тежката мярка за неотклонение – „Задържане под стража”. От тях са уважени 73%.
Внесените в съда прокурорски актове са 838, от тях обвинителни са 445, споразуменията са 217, а останалите са предложения за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание. Отчита се намаляване на образуваните дела в съдилищата на база на внесените прокурорски актове, което е следствие от прогресивното намаляване на населението и снижаване интензитета на обществено-икономическия живот в региона.
125 дела за предсрочно освобождаване от затвора са разгледани от съда в Кюстендил.Тя обясни,че след влезлите в сила изменения на Наказателно-процесуалния кодекс, се е дава възможност на осъдените лица сами да подават молби за предсрочно освобождаване.
„Те се възползват от тази правна възможност, подават молби до началника на затвора, който дава становище по молбата. За изминалата година В Окръжен съд – Кюстендил, по такива молби са образувани 125 производства. Уважените молби са 30, а останалите са неуважени. Окръжната прокуратура не е внасяла предложения за предсрочно освобождаване. В рамките на миналата година са постановени 832 осъдителни присъди и решения срещу 855 души. Постановени са 34 оправдателни съдебни акта, което е 3,56 % от общия брой решени дела. Влезлите в сила оправдателни съдебни актове са 28. Получени са 447 присъди и споразумения. 197 са присъдите с „Лишаване от свобода”, пробациите са 94, лишаването от права са 208, а общественото порицание е 29.”каза прокурор Сиракова.
Kuber press
|