Съдия Галина Стойчева:Това са дела, свързани със сериозни затруднения от финансово и от друго естество за работата на съда. Голяма част от тези лица искат и назначаване на служебни защитници. Освен това разглеждането на тези дела изисква активно участие на Областно звено „Охрана”, които са задължени да осигуряват присъствието на задържаните лица по делата.
След промени от миналата година в закона за Изпълнения на наказанията и задържаните под стража на Административния съд са подсъдни и делата за обезщетяване за вреди на лица лишени от свобода и задържани под стража ,това каза на пресконференция административния ръководител на Административен съд – Кюстендил Галина Стойчева,предаде репортер на “Кубер прес”.
Делата са за претенции на ищците за нарушения на забраните за изтезание, на жестоко, нечовешко и унизително отношение, предвидени в специалния закон и в Конвенцията за защита правата на човека,уточни тя.
„Това са дела, свързани със сериозни затруднения от финансово и от друго естество за работата на съда. Голяма част от тези лица искат и назначаване на служебни защитници. Освен това разглеждането на тези дела изисква активно участие на Областно звено „Охрана”.Специалния закон предвижда, лицата предявяващи искове да не внасят предварително в съда разходите по разноските. Ако съдът прецени, че жалбите са основателни, и назначи експертизи, възнагражденията на вещите лица се поемат със средства на съда. При ограничените бюджети на органите на съдебната власт, това създава сериозни финансови затруднения”, отбеляза Галина Стойчева.
По думите й жалбите от затворници бележат значителен ръст,освен исковите производства ,вече се образуват производства в които се претендират вреди за нарушения на забрана за изтезания ,жестоко и нечовешко отношение-които са преобладаващата част от исковете за обезщетения.
От края на 2017 година на Административния съд са възложени дело по жалби срещу заповеди за изолиране на лишени от свобода лица в наказателна килия.Тези дела трябва да бъдат решаване в рамките на 14 дни. Съдът разглежда и жалби срещу началници на затвори или гл.директор на Изпълнения на наказанията.83 са делата по предявени искове за обезщетения.
Съдия Стойчева подчерта още, че е важен показателят за общия брой на решени дела, сравнен с общия брой дела за разглеждане. 865 са решените дела, а това е 81%. В тримесечен срок са свършени 70% от общия брой дела за разглеждане. Това е съществен показател за ефективността на правораздаването. Има тенденция за непрекъснато увеличаване на образуваните дела, при обжалване на решенията на Административен съд – Кюстендил, показателите също сочат за едно качествено правораздаване, защото от общия брой обжалвани пред Върховен административен съд, около 80% от решенията са потвърдени.
Kuber press
|