Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
От ДЛС –Кюстендил обявиха:Продължава съхненто на дървета заради върховия корояд
  Категория: Регионални     19:28 - 8/March/2018

Според директорът на ДЛС Кюстендил Тони Колев,предвижда се залесяване на 150 дка,засегнати от върховия корояд,той добави че продължава съхненето на нови територии и се прави възможното за навременното усвояване на дървесината,за да няма нейно похабяване.

В Кюстендил се провежда двудневен семинар на тема “Устойчиво управление на горите в Осогово – обмен на опит и добри практики в борбата с корояда”,акценти са:подкрепа на горските институции в устойчивото управление на горите,събиране на знания за едрите хищници в планината Осогово в т.ч. вълци и мечки, устойчиво развитие на туризма анализ на възможностите на планината да предоставя природни маршрути вело и пешоходен туризъм, каза пред медии Таня Георгиева –Шнел координатор на проекта,предаде репортер на “Кубер прес”.
Основна тема на срещата е проблема с върховия корояд –бръмбарът който унищожава дървото.В тази връзка се проведе дискусия между лесовъдската среда с дебат дали засегнатите места да бъдат санитарно изсечени дърветата или да бъдат оставени на естественото възобновяване,обясни тя.
Таня Георгиева –Шнелважно е къде се намира мястото със засегнатите площи за да има яснота как да се реагира при проблема.
На семинара присъства и директорът на ДЛС Кюстендил Тони Колев, според когото и тази година продължава съхненето на нови територии и се прави възможното за навременното усвояване на дървесината,за да няма нейно похабяване.Предвижда се залесяване на 150 дка,засегнати от върховия корояд.
Основен лектор е Бернард Перни от Института за опазване на гората към Центъра за изследване на гората, Австрия. Целта е обмяна на европейски опит и добри практики за устойчиво стопанисване на увредени от корояд гори, начини за наблюдение и методи за борба с вредителя. Семинарът се провежда в рамките на международен германо-българо-македонски проект. През последната година бяха предприети редица мерки за доближаване до европейския опит за по-бързо усвояване на нападнатите дървета и предотвратяване заразяването на нови гори. Санитарните сечи са най-ефективни тогава, когато се отсичат заразени, но все още жизнени дървета, в които бръмбарите живеят и се размножават. 2722 хектара е общата площ на увредените от корояди, пожари и др. природни фактори иглолистни гори на територията на ЮЗДП към началото на месец март. Над половината от тях попадат в областите Кюстендил и Перник.




Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама