Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова: Около 7 млн. лева е ресурсът за втората покана по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония.
В Кюстендил се проведе заседание на Съвместния комитет за наблюдение на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония,тя беше открита от заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова,предаде репортер на “Кубер прес”.
В заседанието участва Симона Полова – представител на Генерална дирекция „Регионална и градска политика“ в Европейската комисия. В приветственото слово Деница Николова каза,че Кюстендил е от градовете -основни бенефициенти по програмата.Повод за днешната ни среща е –каза още тя -напредналият етап на изпълнението на програмата, да покажем не само видимият резултат от всичко, което постигнахме до момента, но и да поставим основен акцент върху обявяване на нови насоки за кандидатстване.
В изявление пред медии заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова уточни ,че около 7 млн. лева е ресурсът за втората покана по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония, предстои да бъдат одобрени насоките за следващото кандидатстване по тази програма.
ТГС програмата между България и Македония е с общ бюджет малко над 19 млн. евро.,към момента са сключени договори за над 60 % от нея, а 10 млн. евро от нея вече са в изпълнение,те са за 48 проекта -повечето за инвестиционни мерки, свързани с устойчивия туризъм, с подобряване на околната среда, с подобряване на конкурентноспособността в трансграничните райони.
„Ако говорим за сферата на туризма, един такъв проект би бил възстановяване, реставрация и консервация на културно-историческо наследство, заедно със съпътстващите маркетингови дейности, свързани с популяризацията на този обект като туристическа дестинация”, каза Деница Николова.
Според нея три са новите акцента пред бенефициентите на ТГС-програмата за трансгранично сътрудничество между България и Македония. Най-важния акцент за бенефициентите е възможността за електронно кандидатстване, което ще облекчи целия процес по предоставяне на информацията към управляващия орган и към техническия секретариат, другия- даване на пълна публичност и прозрачност на процеса по оценяване на проектите,чрез третия акцент ще се дават стимули за интегрирани по своята същност проекти.
Kuber press
|