„SHIFT -> ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ ОНЛАЙН И ОФЛАЙН ПРЕДПРИЕМАЧЕСКА ОБЩНОСТ“
Завърши изпълнението на проект „Shift -> Преминаване към онлайн и офлайн предприемаческа общност“. Той се реализира по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Македония (2014-2020 г.) на Европейския съюз. Срокът за изпълнението му беше 15 месеца: от 22 октомври 2016 г. до 21 януари 2018 година, а общият бюджет – 91 297,89 евро, от които за България – 43 098,76 евро,съобщи за “Кубер прес” Мариана Стойчева, председател на Сдружение "Без граници 21 век".
Изпълнението на проекта беше дело на две неправителствени партньорски организации – Сдружение „Център за интеркултурен диалог“ от гр. Куманово, Македония и Сдружение „Без граници 21 век“, Кюстендил. Проектът беше ориентиран към традиционното и социалното предприемачество като средство за справяне с проблеми от българо-македонския граничен регион като високата безработица и емиграцията, които са особено отчетливи сред младите хора.
Главната цел на проекта беше да предостави иновативни и интерактивни инструменти за неформално обучение, за да се разработи и популяризира набор от знания и умения, предназначени за безработното население и по-специално за младежите и членовете на маргинализираните общности, така че да се създадат възможности за самостоятелна заетост и повишаване на конкурентоспособността на тези лица на пазара на труда.
Голяма част от дейностите по проекта бяха иновативни и съчетаваха онлайн и офлайн формати. Той беше основан на създаването на интернет платформа, функционираща онлайн, като общо пространство за усвояване на знания и умения за повишаване на пригодността за заетост, за споделяне на практики от страна на заинтересовани субекти и активни предприемачи относно стартирането на социално предприятие или присъединяване към вече функциониращи такива. На уеб платформата бяха предложени 4 курса в сферата на професионалното обучение на следните теми: „Предприемачество“, „Управление на проекти“, „Бизнес комуникации“ и „Бизнес английски език“. Платформата даваше възможност и за провеждане на уебинари, за форуми, блогове и други формати, в които участниците да провеждат интерактивни сесии с действащи и успешни предприемачи от региона. Курсовете, както и цялата друга информация на платформата са налични на македонски и на български език. Създадохме и профил на проекта във „Фейсбук“: „Шифт преминаване към онлайн и офлайн предприемаческа общност“, който ще продължи да функционира и след неговото приключване.
В рамките на проекта се проведоха множество интерактивни събития, сред които:
Тридневни семинари в България и Македония на тема „Предприемачество“, насочени към безработни лица и проведени през април и май 2017 година;
Четиридневна съвместна учебна практика и в двете страни, по време на която участниците от Бълбария и Македония имаха възможност да се запознаят с предприемачи, постигнали успех в сферата на социалното и традиционното предприемачество – проведена в началото на юни.
В България бяха посетени следните фирми и институции:
в Кюстендил – Витал ООД, Комплекс за социални услуги – село Жиленци и общинската Обществена пералня;
В Петрич – Бонана ООД, Мес–ко ЕООД и Общината на град Петрич
В Македония участниците се срещнаха с представители от:
В Струмица – Сдружение Избор, Терапевтична общност Покров и Дистрибуторска фирма Колид Фудс
В Куманово – Сдружение Културна ризница – село Черкезе, Дистрибуторска фирма Флуиди М, дружество Графотекс, Кафе-бар Агора, Сдружение Паблик - улично списание „Лице в лице“, популяризиращо социалното предприемачество.
Кръгли маси и пътуващи семинари под надслов „Предпрриемачеството в нашия град“ за повишаване на предприемаческите знания и компетентност в шест града в трансграничния регион:
В България – Бобов дол, Кюстендил и Петрич
В Македония – Куманово, Щип и Крива паланка
Те включваха срещи с представители на общините, бюрата по труда, училищата, гражданското общество, както и с местни предприемачи.
Беше издадена и разпространена брошура „Социално предприемачество“ на три езика - български, македонски и английски, със стъпките, които да се следват при създаването на социално предприятие.
Проектът завърши със заключителни конференции в Куманово и в Кюстендил, последната на 19 декември 2018 година.
Тази публикация е направена с подкрепата на Европейския съюз, чрез Програма Интеррег-ИПА за трансгранично сътрудничество България-Бивша Югославска Република Македония, CCI No 2014TC16I5CB006. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Сдружение „Без граници 21 век“ и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.
Kuber press
|