След четиричасов разпит на вещите лица по делото Галеви в Кюстендил съдът не прие съдебно икономическата експертиза. Делото срещу тях се води от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество.
На съдебното заседание в Окръжен съд Кюстендил с председател съдия Татяна Константинова и представителя на окръжна прокуратура прокурор Владимир Мицов, експертите изготвили тройната икономическа експертиза представиха своите заключения относно приходи и разходи на лицата Пламен Галев ,Ангел Христов,семействата, фирмите, покупко-продажби на автомобили ,без да се включи това на оръжията и пътувания,предаде репортер на “Кубер прес”.
След четиричасов кръстосан разпит на вещите лица от страна на адвокатите на Пламен Галеви Ангел Христов и фирмите експертното заключение беше отхвърлено от съда.
”Поради това ,че експертизата не беше представена в необходимия обем,яснота и мотировка страните, и съдът след положение усилия да разберат изложението в заключението се стигна на извода,че експертизата е в състояние в която не би могла да бъде обсъдена още повече приета”, каза пред медии адвокат Капка Гергинова.
Смятам-добави още тя,-че действително едното вещо лице не е със специалностите които би следвало да има за този вид особено сложна експертиза. Второ-каза още адвокат Гергинова- не са спазени изискванията за съдържание,яснота, и обосновка на експертизата ,откъдето дойдоха проблемите.
”За съжаление се оказа,че част от противоречията в експертното заключение на вещите лица е на база същия проблем и експертите не са били наясно с точните критерии и документации с които са работили.Аз се противопоставих на това вещите лица сами да преценяват коя експертиза да използват в заключението ,което води до усложнения на самата експертиза.Като например трите експертизи за оценка на трите МПС та”, подчерта адвокат Гергинова .
Съдът насрочи следващото дела за 16 май от 12 часа. Според адвокат Капка Гегинова това е достатъчен срок в който да бъдат изяснени фактите и обстоятелствата за да отговорят на усилията и целите на експертизата.
Делото за пране на пари започна след съвместно разследване с ФБР. Групата действала от януари 2003 г. до края на 2010 г. в София и Дупница. Парите, за които се предполага, че са със съмнителен произход, били превеждани основно чрез 2 наши банки в сметки на фирми в Швейцария, Канада, Литва, Латвия, Обединени арабски емирства, Великобритания, Британски Вирджински острови, Кипър, Сейшелите и Китай. Официално причината били договори за купуване на мерцедеси втора употреба.
Според прокуратурата за 8 г. с помощта на счетоводители и други подставени лица – куриери, Галеви успели да изперат над 35,5 млн. лева.
Kuber press
|