Света Варвара се е считала за покровителка на децата от болести, по-специално от дребна шарка, и хората я наричали „Баба Шарка“,жените месели и раздавали за здраве „къпани“ питки,съобщиха за “Кубер прес”,от училището в Кюстендил.
Намазвали ги с мед, за да омилостивят светицата и „баба Шарка“. На този ден се вари царевица, боб или леща. Тръгват и варварушките.
По традиция на Св. Варвара /4 декември / коридорите на Пето ОУ „Христо Ботев“ се огласят от звънките гласчета на варварушките. Малките момиченца от първи и втори клас, облечени в носии и с торбички през рамо, влизат в класните стаи, пеят и благославят за здраве, берекет, късмет и сполука в учението. Всички ученици ги посрещат с радост. Пускат в торбичките им орехи, ябълки и бонбони.
В учителската стая пеят и наричат на учителите. Те ги посрещат с къпана пита по стар народен обичай. Черпят ги с пуканки и медени сладки.
След това в компютърния кабинет всички гледаха презентация за трите първи зимни празници Варвара, Сава и Никулден и връзката между тях. Народът е казал „Днес Варвара, утре Сава, други ден Никулден”. Варвара и Сава подготвят трапезата за Никулден, оттам и поговорката „Варвара вари, Сава пече, а Свети Никола –гости гощава“.
Организацията по варваруването направиха г-жа Румяна Зарева и г-жа Теменужка Станчева, учителки на 4 клас.
Kuber press
|