Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Денонощие след водното бедствие в Гърляно -отчаяност сред жителите
  Категория: Новини     15:23 - 3/December/2017

Река Бистрица отнесе стопанска постройка, градина,дървета и водна помпа на IT специалиста от населеното място Валери Йорданов, нанесе му щети за над 30000 лева.

Денонощие след обявеното частично бедствие на територията на село Гърляно,община Кюстендил сред местните жители цари отчаяност и несигурност,след преживения воден ад,предаде репортер на “Кубер прес”.
Сред най-пострадалите и нанесени щети за повече от 30000лева е IT специалиста от населеното място Валери Йорданов.Той живее на 2,3 метра от реката,по време на бедствието придошлата вода е отнесла стопанска постройка, унищожила е градина, повлякла е дървета и водна помпа,изчезнала е оградата.
”Реката беше в моя двор,водата разруши всичко и постройката в която родителите ми отглеждаха животни вече я няма ,възстановяването й ще струва 20,25 хиляди лева, няма й водната помпа чиято цена е между 500/600 лева с нея повивах градината също я отнесе реката.Тук имота е около декар имам друг по-надолу имот от два декара ,за които се грижи стопанин отглеждащ крави.Той изчисти имота, положи много усилия ,сега част от този парцел го няма.Имотите са наследствени на мен и на брат ми,той е в чужбина.Обезщетенията които отпуска са 300лева ,които в сравнение с действителните щети …”каза в изявление пред медии IT специалиста от населеното място Валери Йорданов.
Според него през 2009 година са били хвърлени милиони левове за нищо.По думите му,причината за водния ад който са преживели жителите на селото ,са от не свършена работа от предишното наводнение през 2009 година.Тогава е била направена стеничка,вместо големи бетонни блока каквито са сложили на моста в село Ръсово.
Бетонните блока ще разбиват водата.Според него не е било необходимо да се изсичат дърветата ,чийто корени са задържали земята и водата трудно е можела да пробие.
IT специалиста от населеното място Валери Йорданов е на мнение,че реката в района на неговия имот е критичната точка ,необходимо е да се помисли за стабилно укрепване,за да може бетонните блока да спират подкопаването на бреговете.
.”Тук беше кмета на община Кюстендил,Петър Паунов,разговаряхме ,той каза ,че като цяло процедурата е сложна.Но би трябвало нещо да се направи от държавата ,за да може бреговете на реката да се укрепят” подчерта потърпевшия IT специалист от населеното място Валери Йорданов.
Красимира Куртева от 6 години живее в Гърляно, тя си спомня как към 6,30 часа в събота на 2 декември е чула шума на камъните и водата,призна че е имало момент на паника и страх, да не би водата да отнесе моста който ги свързва с Кюстендил.
Тя добави,че институциите са реагирали бързо и адекватно,представител на Гражданска защита, полицията,Гранична полиция, пожарна безопасност са били на място веднага след първите сигнали за бедственото положение в селото.
Реката е навлязла в дворовете на хората и е отнела дървета,наводнила е имоти.













Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама