Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Община Кюстендил е осъдена да заплати повече от 290 000 лева, за невъзложени дейности
  Категория: Новини     15:33 - 20/November/2017

Кмета Паунов: За първи път е постигнат толкова солиден противоправен ефект, след осъждането на Общината за извършване на не възложени и не приемани дейности. Обикновено всички ги съдят за това, че са подписали някъде, ние сме първите за това, че не сме подписали.

На пресконференция кмета на община Кюстендил Петър Паунов обяви, Община Кюстендил е осъдена да заплати повече от 290 000 лева за не възложени дейности,лихви над 170 000 и има присъдена разноски на страната ищец в размер на 20 000 лева,предаде репортер на “Кубер прес”.Той съобщи още,че от община Кюстендил са изпратили писмо до министър-председателя Бойко Борисов, Висшия съдебен съвет, до председателя на ВКС, до Главния прокурор на Република България Сотир Цацаров , до министъра на правосъдието Цецка Цачева , до омбудсмана на Република България Мая Манолова и до областния управител на област Кюстендил Виктор Янев, с искане съобразно тяхната компетентност да се предприемат мерки по решаване на проблемите – уеднаквяване на съдебната практика или промяна на законодателството.
В писмото са приложени необходимите доказателства и документи. За първи път е постигнат правен прецедент пораждащ тежки последици за община Кюстендил които при отсъствие на неизбежна реакция по компетентност би довел до непоправими щети в обществения сектор на страната.
Кмета припомни,че преди повече от 8 години при наводненията от преливането на коритото река Бистрица,донесли щети в района са били избрани изпълнители посочени от областния управител и са били сключени договорите.Половин година след извършването на дейностите са били предявени претенции от изпълнителите за извършени допълнителни работи в района на село Сажданик,община Кюстендил.
През 2012 е било заведено дело в Кюстендилски окръжен съд,което е приключило с влязло в сила решение ,казуса не е бил допуснат да касационно обжалване, поясни градоначалникът.В актовете си съдът е приел,че община Кюстендил не е възлагала дейности за изпълнение извън договора в който има клауза според която надработеното е за смета на изпълнителя. На база чл.59 касаещ изпълнението на договора Община Кюстендил е осъдена да заплати повече от 290 000 лева.
По думите на кмета за първи път се получава парадокс при който орган на публична власт трябва да заплаща суми, извън всякаква законова рамка. Община Кюстендил е поставила казуса на касационната инстанция, дали обаче по този начин не се заобикаля ЗОП и редица други законодателствени норми.
В определението си Върховен касационен съд е счел тези въпроси като неотносими към спора, наричайки ги хипотетични,уточни кмета. Дори-смята Паунов съдът е решил, че ние черпим права от собственото си бездействие, тоест че общината е била длъжна да възложи поръчката. Възложителят е този, който преценява, а дори да сметнем, че е трябвало, то това е било за дейности за които в общината не са били уведомени.
Кмета изрази очаквания за бърза и компетентна реакция от страна на институциите.
„На практика се дерогира изцяло договорното законодателство и Закон за обществени поръчки. Оттук нататък всеки би могъл да работи на територията на публични обекти, когато прецени и за време за което прецени, а след това размерите ще му бъдат присъдени съответно по тази практика, която представям пред вас”, отбеляза Паунов.

Съдебното решение е излязло в началото на този месец, няма запорирани сметки на община Кюстендил.




Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама