Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил прожектират документален филм за дивите птици „Те отлитат”
  Категория: Предстоящо     10:00 - 7/November/2017

На 08 ноември във Възрожденско училище в Кюстендил от 11:00 часа и 14:00 часа ще има прожекция на документален филм за дивите птици в България -„Те отлитат”,съобщиха за “Кубер перс”, от общински отдел “Култура и духовно развитие”.
Прожекциите са организирани от Община Кюстендил и Българско дружество за защита на птиците.
Вход безплатен!
Филмът „Те отлитат“ е събрал историята на няколко вида птици, някои от които вече включени в списъка на изчезващите видове. Продукцията се състои от пет кратки епизода, обединени в едно цяло. Първият разказва за червеногушата гъска. Това е най-малката и най-пъстрата гъска, която всяка зима посещава земите и езерата в района на Тюленово, Шабла и Дуранкулак. В страната ни зимува 75% от световната популация на вида. Земите по северното ни Черноморие са изключително важно място за оцеляването на вида през суровите зимни дни и нощи. Рано напролет гъските се връщат далеч на север, където отглеждат малките си.
Вторият епизод ни пренася на северозапад до красивите и внушителни Белогладчишки скали. Разказва за белоопашатите мишелови, гнездящи по тези места и не допускащи други грабливи птици близо до гнездата си.
В следващия епизод зрителя има възможност да види мистичните Източни Родопи, в които са разположени Перперикон, скалните образувания Каменна сватба, Каменни гъби и българския Стоунхендж - Кромлех. По каньона на река Арда в Източните Родопи днес живее най-голямата колония от белоглави лешояди у нас, но там се среща и най-малкият вид лешояд - египетският. Именно той, египетският лешояд, е птицата, която изчезва с най-бързи темпове от българската природа. Защо това е така, разказва "Те отлитат".
Филмът продължава със съдбата на царския орел, който в миналото е бил многоброен, но днес в ниската Сакар планина и по долината на река Тунджа са останали само 28 двойки. „Те отлитат“ завършва край южната част на морето - езерата на Бургас, където спира вниманието на зрителя върху ятата от къдроглави и розови пеликани, които ежедневно прелитат над града и върху многобройните ята на бели щъркели, които се вият като дим от комин от края на август до септември по въздушната магистрала "Виа Понтика".

Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама