През 1897 година в Кюстендил е създадена първата музейна сбирка от монети в педагогическото училище от Илия Григориев и Ефрем Каранов,трета в страната след Габрово и Стара Загора,тя е утвърдена от Министерство на просвещението.
В Кюстендил беше открит VII –ия Международен симпозиум „Пауталия-Велбъжд-Кюстендил и прилежащите им територии през вековете” ,организират - Министерство на културата, Община Кюстендил и Регионален исторически музей, Кюстендил,предаде репортер на «Кубер прес».
С привествено слово към участниците се обърна кмета на община Кюстендил Петър Паунов:
„Огромна признателност за това, че намирате сили, знания и енергия да уплътнявате нашето знание и белите петна в нашето съзнание. В моменти на огорчение позволявате с вашата безценна експертиза да разберем, че съвременната гной много по-лесно оттича, когато си даваш сметка за ценностите на вековете. Правите изключително полезни инициативи затова се радвам, че светлината идва точно от вашите редици.Колкото и да изглежда на моменти занемарено нашето образование, колкото и да изглежда неглижирана културата в съвремието ,колкото и с огорчение да смятаме ,че ценностната система деградира,когато човек се срещне с хора като вас си тръгва зареден и прероден”,подчерта градоначалникът.
В изявление пред медии директорът на музея в Кюстендил,Валентин Дебочички уточни,че 1897 година в Кюстендил е създадена първата музейна сбирка от монети в педагогическото училище от Илия Григориев и Ефрем Каранов,трета в страната след Габрово и Стара Загора,тя е утвърдена от Министерство на просвещението.
По думите му музейната сбирка продължава да се стопанисва и обогатява, през 1926 година се влива в читалищния музей. През 1944 година се открива общински градски музей, известен като музей и картинна галерия.
Фонда на РИМ – Кюстендил надхвърля 120 хиляди движими паметници на културата,през 1961 година в Окръжния народен музеи притежава 27 000 единици.
Kuber press
|