Община Кюстендил има реалните шансове да бъде наложена като дестинация за целогодишен СПА туризъм, предпоставки за което са находищата на лечебна минерална вода на нейна територия, както и близкото й местоположение до столицата.
Четвъртият годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм БСБСПА ще се проведе в гр. Кюстендил от 26 до 27 септември 2017 г. с партньори Министерство на туризма и Община Кюстендил. Темата на конгреса е: „Иновации и развитие на българските СПА дестинации. Проблеми пред общините и бизнеса”,съобщи за “Кубер прес” , Цветина Иванова -главен секретар на Български съюз по балнеология и спа туризъм.
Сред официалните лица за участие във форума са поканени г-жа Николина Ангелкова, министър на туризма, проф. Николай Петров, министър на здравеопазването, г-н Нено Димов, министър на околната среда и водите, г-н Бисер Петков, министър на труда и социалната политика, г-н Николай Нанков, министър на регионалното развитие и благоустройството, инж. Даниел Панов, председател на Националното сдружение на общините в България, г-н Петър Паунов, кмет на Кюстендил и др.
В конгреса ще участват членове на УС на Европейската СПА асоциация (ЕSPA), членове на УС на БСБСПА и на съюза от цялата страна, собственици и мениджъри от българската СПА индустрията, кметове на общини, експерти от туристическия сектор, представители на неправителствени организации в туризма, на бизнес, образователни и др. институции.
След успешните конгреси на БСБСПА в Поморие, Хисаря, Сандански, кк „Св. св. Константин и Елена” – Варна, домакин на Четвъртия годишен конгрес на съюза ще бъде Кюстендил – известен в Римската империя като Улпия Пауталия - прочутият Град на изворите. Над 20-вековната история на Кюстендил като балнеоложки курорт се дължи на известните целебни качества на минералните извори. Градът има статус на балнеоложки курорт с национално значение. Според експертите, топлите минерални извори в съчетание с рехабилитационните центрове в града, дават възможност да се извършват процедури за лечение на редица заболявания. Термалните води на Градът на изворите са уникални по структура и съдържание на минералните елементи и са все по-търсени за лечение, различни релаксиращи и СПА процедури, в съчетание с почивка сред уникален климат и красива природа.
Един от най-древните градове в Европа привлича туристите и с богатото си културно-историческо наследство от Античността, Средновековието и Възраждането. Днес благоприятните условия за развитие на културен, селски и зимен туризъм в общината, се допълват от инвестициите в балнеологията и СПА, от известните кюстендилски празници и от богатите традиции на овощарството. На XXI-я конгрес на Европейската СПА асоциация във Виши (Франция), проведен в края на май 2016 г., сред конкуренцията на 12 страни, община Кюстендил беше удостоена с Наградата за иновации на ЕSPA заради успешното си развитие като СПА дестинация.
Жоао Пинто Барбоса, Председател на Изпълнителния комитет на Европейска СПА Асоциация (ЕSPA): „Какво очаквам от Четвъртия годишен конгрес на Български съюз по балнеология и СПА туризъм? За мен е чест от името на Европейската СПА асоциация да бъда част от Четвъртия годишен конгрес на Български съюз по балнеология и СПА туризъм. Освен типичните СПА лектори, БСБСПА е поканил експерти от световна класа, които споделяйки знанията си, ще помогнат на България да създаде уникален и мощен бранд, който да привлече лоялни и отдадени международни туристи. С нетърпение очаквам да видя стратегическото мислене, бизнес техниките и коопериране между много водещи световни лидери в СПА индустрията. Тъй като България е една от най-бързо развиващите се страни в европейския СПА сектор, очаквам да придобия нови знания, силни усещания и вдъхновение”.
Сийка Кацарова, Вицепрезидент на Европейската СПА асоциация (ЕSPA) и Зам.-председател на Български съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА): „Неслучайно домакин на Четвъртият годишен конгрес на БСБСПА ще бъде град Кюстендил. Нашият съюз и Община Кюстендил в лицето на кмета г-н Петър Паунов и неговия екип работят ръка за ръка за промотирането на дестинацията, както на вътрешния, така и на международния туристически пазар. Това е дестинацията, която участва в европейския проект „По пътя на римляните“. Смятам, че СПА в съчетание с култура е правилната формула за промотиране на целогодишен туристически продукт. Маршрутите, свързани с римското наследство са интересни и все по-привлекателни за туристите от цял свят.
Община Кюстендил има реалните шансове да бъде наложена като дестинация за целогодишен СПА туризъм, предпоставки за което са находищата на лечебна минерална вода на нейна територия, както и близкото й местоположение до столицата. Основен акцент в програмата на Четвъртия Годишен Конгрес на БСБСПА ще бъде поставен върху инициативата за валидиране на здравни ваучери (ще бъде представен примера на Унгария), както и върху маркетинг презентирането на българския СПА продукт. По традиция в конгреса ще вземат участие известни чуждестранни експерти в бранша, очакваме колеги от Р Македония, с които ще бъде обсъдена възможността за съвместни балнео и СПА маршрути”.
Програмата на конгреса включва следните панели с дискусии: „Проблеми пред българските общини, развиващи балнео/СПА туризъм. Добри практики. Проекти за възстановяване на балнео/СПА инфраструктурата”; Маркетинг – презентиране и активни продажби на българския СПА продукт. Културно-исторически термални маршрути”; „Предимство на сертифицирането по Наредба 2 на Министерство на туризма. Възможности за сътрудничество с НОИ, здравни каси и пенсионно-осигурителните дружества”,Панел за бизнес презентации” .
В рамките на програмата на Четвъртия годишен конгрес на БСБСПА, на гала-вечеря в Общинския театър на града, ще състои Церемонията по връчване на Годишните награди на съюза. В последния ден на конгреса за участниците община Кюстендил е организирала специална програма, за да представи богатата история и култура на вековния балнеоложки курорт и неговото съвременно развитие като СПА дестинация. Председателят на БСБСПА Стефан Шарлопов и колегите му от УС на съюза очакват силна професионална дискусия с водещи европейски и български експерти, свързани, както с иновациите в световната СПА индустрия, така и с ролята на общините и бизнеса за по-активното развитие на българските СПА дестинации.
Kuber press
|