Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
В Кюстендил се проведе семинар за болестите и неприятелите при картофите
  Категория: Регионални     16:09 - 29/March/2017



В Кюстендил се проведе съвместна информационна среща на националната служба за съвети в земеделието –териториален областен офис,Областна Агенция по безопасност на храните,селскостопанската академия и Асоциация –растителнозащитна индустрия –България,предаде репортер на “Кубер прес”.
Основна тема беше „Интегрирано управление на болестите и неприятелите при картофите“,за фотосанитарния контрол при картофите говори Елза Кадийска от ОДБХ Кюстендил.В изявление пред медии тя каза,че от областната дирекция наблюдават карантините вредители по растенията ,като отговарят за контрола на картофите.Тя добави,че се извършва мониторинг на картофите които включва над 10 болести и вредители ,като бактериално и пръстовидно гниене .
На срещата с картофопроизводителите бяха представени нови вредители включително и картофената муха която идва от Португалия,която се пренася чрез посадъчен материал .Целта е при евентуална проява на вредителя да бъде унищожен.
Според нея от 4 години у нас няма пръстовидно гниене.мерките срещу вредителите са,че при засаждането да се използват сертифицирани,посевни,материали от картофи. Големи картофопроизводители има в района на местността Шишманица в село Драговищица и Коняво където има засадени по 300,500 дка. Елза Кадийска от ОДБХ Кюстендил уточни,че има забрана за внос на посадъчен материал от трети страни, разрешено е това да става от Германия и Холандия като се следят и контролират количествата.
Лекторът Виолета Благоева от Опитната станция в Самоков смята,че картофите са важна култура за регион Кюстендил както и за Самоков,затова целта е да има максимално чиста продукция.Необходимо е да се изпълняват повече агро-технически мероприятия за борба с болестите ,да се купуват качествени семена и да се сведе до минимум употребата на пестициди.Тя поясни,че в кюстендилско има екологични картофи, защото има площи с по-висока надморска височина където вредителите и болестите са по-малко.
Картофите у нас по отношение на нитратите са чисти, което се дължи на това,че фермерите спазват карантинните срокове.Картофите са култура в която се влагат много пари затова се търсят новости за по-устойчиво производство.Навлизат нови сортове, иновативни препарати,съвременни торове и техника.Тя препоръча българските картофи ,защото почвено-климатичните условия са много подходящи за производството им у нас.
Йорданова-генерален директор на АРИБ представи дейностите на Асоциация растителнозащитна индустрия България за устойчиво земеделие.На срещата стана дума и за възможностите за подпомагане на картофопроизводителите по Програмата за развитие на селските райони ПРСР 2014 - 2020 г.






Kuber press

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама