Директорът на ЦСМП –Д-р Георгиева в Кюстендил, регулира процеса по обновяванe филиалите на спешните центрове в Кюстендил, по ОП »Региони в растеж 2016/2020». В последните дни на годината екипите на Спешен център- Кюстендил хвърчат да оказват бърза медицинска помощ и да успокояват хора след катастрофи -пътни инциденти и произшествия, в т.ч. за два дни два поредни,тежки, пътни, инциденти,каза пред медии Д-р Анелия Георгиева -директор на центърът за спешна медицинска помощ в Кюстендил, предаде репортер на “Кубер прес”. Тя добави,че все още нямат годишна статистика за година на видовете инциденти и техния брой,но се наблюдава увеличаване на случаите самоубийства,опити за самоубийства, битови и улични разпри,катастрофи.Поради естеството на фелдшерите и лекарите които работят в 11 екипа е необходимо да им се осигури в не травмираща среда,облекло, отопление, комуникации. Спешен център Кюстендил е обявил 12 работни места за медици,постоянно тече текущество.Проблемът в циганските махали продължава ,затова при посещения в тези квартали на екипите са дават телефонните номера на цигани от НПО-та които да съдействат при обслужването на пациентите там.
Директорът на ЦСМП –Д-р Георгиева в Кюстендил, регулира процеса по обновяването на филиалите на спешните центрове в Кюстендил, по ОП »Региони в растеж 2016/2020». Досега са взети решения от общинските съвети по места за обновяване или новострояване на нови филиали,с определени терени, които са узаконени и предоставени за управление и стопанисване на здравното ведомство.В най-кратки срокове ще бъдат готови и останалите общини с подписването на договорите за прехвърляне на собствеността на имотите на ведомството. След което ще се пристъпи към етап дейности,чийто срокове ще се определят от МЗ.По думите на Д-р Георгиева това е най-важния етап ,защото част от решенията са за строителство и реновиране в Дупница, Рила ,Невестино, нови сгради ще има в Кюстендил на ул.»Даскал Димитри» и в Бобов дол където документите са готови за подписване на договор с МЗ.Има специални изисквания за помещенията като площ. .»Последващ етап е оборудването в т.ч.нови автомобили.Има наредба според която броя на колите трябва да е равен на броя на екипите,като колите трябва да са с 30% да са повече от екипите.По Оперативната програма първо спешните центрове защитават нуждите,след това МЗ устоиностява дейностите.
В момента поддържаме този периметър с резервните коли, които вече са амортизирани,затова е необходимо подмяна на целия автопарк. 20 години работим с 11 епипа .» обясни Д-р Георгиева.
Kuber press |